Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

  • Planas. Šiandien Europos Komisija pagaliau pristatė ilgai lauktojo ES Atsigavimo plano po koronaviruso pandemijos projektą ir peržiūrėtą Daugiametę finansinę perspektyvą. Diskusijos Europos Parlamente taip pat jau prasidėjo. Ursula von der Leyen akcentavo skubaus susitarimo svarbą; iš prioritetų EK pirmininkė išskyrė „žalią“, socialiai atsakingą, nelygybes mažinančią ir itin inovatyvią Europą. Anot jos, ši krizė – kartu ir galimybė sustiprėti bei ES įsitvirtinti globaliu lyderiu. Anot EK pirmininkės, šios krizei atliepti skirtos beprecedentės investicijos sukurs „Kitos kartos Europą“ („The Next Generation Europe“). Daugiau apie planą – čia, apie Daugiametę ateities perspektyvą – čia, plenarinės EP sesijos metu pasakyta kalba čia, ką tai gali reikšti Lietuvai – čia.

  • Finansinės institucijos. Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) kviečia reformuoti Pasaulio banką ir Tarptautinį valiutos fondą. Dvi svarbios ką tik pasirodžiusios studijos nagrinėja, kaip šių institucijų poveikis paaštrino krizių pasekmes įvairiose regionuose. ITUC pozicija (lt) ir nuorodos į studijas (angl)čia.

  • Sezoniniai darbuotojai. Europos socialiniai partneriai pasirašė bendrą deklaraciją dėl sezoninių darbuotojų apsaugos žemės ūkio sektoriuje. Daugiau apie tai čia (lt), o minėtą deklaraciją galite rasti čia (angl).

  • DVT. Jungtinių Tautų darbotvarkė 2030 ir darnaus vystymosi tikslai vis glaudžiau persipina su profesinių sąjungų politinėmis gairėmis ir su tuo vis daugiau dirbama (pavyzdžiui, ITUC įgyvendina kampaniją „Time for 8”, kurios tikslas kuo labiau pasistūmėti užtikrinant 8 tikslo įgyvendinimą, t. y. orų darbą ir tvarų ekonomikos augimą). LPSK taip pat parengė vadinamąją „šešėlinę“ ataskaitą dėl to, kaip Lietuvoje sekasi įgyvendinti DVT, vėliau ITUC tai pavertė ir į šalies profilį (lietuvių ir anglų kalbomis). Abi jas PDF formatu galite parsisiųsti iš čia.

  • Tarptautinė prekyba. Nuotoliniame Europos profesinių sąjungų konfederacijos Prekybos komitete didžiausias dėmesys skirtas diskusijoms dėl ES Bendrosios preferencijų sistemos reglamentavimo atnaujinimo. Ekonomiškai mažiau išsivysčiusioms šalims suteikiamos palankesnės tarptautinės prekybos sąlygos ir kartu (per pastarųjų prisiimtus įsipareigojimus) siekiama pagerinti bendrą situaciją jose. Deja, sistemoje dar daug ydų: viena jų – stebėsenos mechanizmas. Daugiau informacijos rasite čia (lt).

  • Peticija. Baltarusijos nepriklausomos profesinės sąjungos prašo solidarumo ir pasirašyti peticiją dėl neteisėtai atleisto darbuotojo. Daugiau informacijos (lt)  – čia, peticiją rasite čia.

  • ETUI. Europos profesinių sąjungų institutas pradėjo rengti temines radijo laidas apie svarbiausias profesinių sąjungų aktualijas (anglų arba prancūzų kalba). Jas galite rasti įvairiose platformose – nuo „Google Podcast“ iki „Spotify“. Jau sukurtų laidų sąrašą ir klausymosi galimybes galite rasti čia.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!