Istorinė profsąjungų pergalė „Volkswagen“ gamykloje JAV

„Volkswagen“ darbuotojai JAV, Tenesio valstijoje, priėmė istorinį sprendimą prisijungti prie „Automobilių darbuotojų profesinės sąjungos“ (UAW – Auto Workers United).

Profesinę sąjungą JAV įsteigti nėra paprasta – reikia surengti oficialų balsavimą, prižiūrimą Nacionalinės darbo santykių tarnybos, o profesinės sąjungos įsteigimui turi pritarti dauguma, tai yra, bent 51% darbuotojų. Už profesinę sąjungą Volkswagen balsavo beveik 75% gamyklos darbuotojų.

Automobilių darbuotojų profesinė sąjunga (UAW), prie kurios prisijungė „Volkswagen“ darbuotojai, praėjusį rudenį surengė šešias savaites trukusį streiką, kuriame buvo pasiektas rekordinis – 11% profsąjungos narių darbo užmokesčio padidėjimas.

Iki šiol UAW atstovavo darbuotojus trijose didžiosiose automobilių gamintojose – Ford, Stellantis ir General Motors. Profsąjunga paskelbė sieksianti atstovauti darbuotojus ir kitose JAV veikiančiose gamyklose, o gegužės mėn. jau suplanuoti dar vieneri rinkimai dėl profsąjungos įsteigimo „Mercedes“ gamykloje Alabamos valstijoje.

Akivaizdu, jog gamyklose be profsąjungų darbuotojai paprastai uždirba mažiau nei jų kolegos kitose įmonėse, kuriose profesinės sąjungos yra.

Vidutinis darbuotojas „Volkswagen“ gamykloje uždirba apie 60 tūkst. JAV dolerių per metus. Darbuotojai kitose įmonėse, kuriose galioja neseniai sudaryta UAW kolektyvinė sutartis, dabar uždirba apie 75 tūkst. JAV dolerių per metus.

Šis balsavimas svarbus ir artėjančių JAV Prezidento rinkimų kontekste. Tiek D. Trumpas, tiek J. Bidenas siekia savo pusėn patraukti automobilių pramonės darbuotojus, tačiau jų požiūriai yra skirtingi: D. Trumpas kritikuoja profesinės sąjungos vadovybę, o J. Bidenas reiškia paramą ir praėjusių metų rudenį atvyko į streikuojančių darbuotojų mitingą.

Balsavimo rezultatus teigiamai įvertino AFL-CIO, pagrindinė šalies profesinių sąjungų federacija.

„Ši pergalė siunčia stiprią žinią korporacijoms visame pasaulyje. Darbuotojai daugiau netoleruos išnaudojimo ir blogo elgesio, nesvarbu, ar tai būtų automechanikai Tenesyje, rašytojai Holivude, viešbučių darbuotojai Las Vegase, ar baristos vietinėje kavinėje. Kai darbuotojai solidarizuojasi, mes turime galią įgyvendinti reikšmingus pokyčius ir visiems užtikrinti šviesesnę ateitį,“ – teigiama AFL-CIO pranešime spaudai.

 

Šaltiniai:

https://www.ituc-csi.org/usa-historic-union-victory-vw

https://edition.cnn.com/2024/04/19/business/volkswagen-uaw-vote/index.html

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!