{{content.intro.introQuestion}}
{{content.intro.introDescription}}
{{content.selectTopic.title}}
{{content.topicScreenAAA.title}}
{{content.topicScreenBBB.title}}
{{content.topicScreenCCC.title}}
Kokius įrankius turi profsąjunga?
Kam reikalingos profsąjungos?
Tau, mums, visiems, išskyrus, galbūt, Tavo darbdavį.
Jau nebereikia ginčytis, kad susivieniję galime daugiau nei po vieną. Tai – jau patikrinta gerovės praktika. Profesinėje sąjungoje jautiesi stipriau, saugiau, turi užnugarį. Turi teisę ir įrankius deryboms, galite pralenkti egzistuojančius teisės aktus, nes čia galioja jūsų aktai – kolektyvinė darbo sutartis. Gausi papildomos naudos, garantijų, lengvatų ir galimybę gauti didesnį atlyginimą – tikros privilegijos. Tu esi profsąjunga.
Žinoma, gali savo interesus ginti bei už geresnes sąlygas pakovoti ir vienas. Kartais tai veikia. Tačiau dažniausiai – ne, esi visiškai priklausomas nuo darbdavio valios ir gali būti atleistas arba persekiojamas darbe. Daugiau informacijos.
Kokius įrankius turi profsąjunga?
- Kontroliuoti darbdavį, kaip jis laikosi įstatymų, kaip užtikrina darbuotojų saugumą bei gerą psichologinę aplinką darbe
- Gauti iš darbdavio savo veiklai reikalingos informacijos
- Reikalauti iš darbdavio panaikinti jo sprendimus, kurie pažeidžia darbuotojų teises
- Drąsiai ir užtikrintai pasakyti „ne“ nesaugioms darbo sąlygoms
- Inicijuoti kolektyvinę sutartį, kurioje galima numatyti darbuotojams palankesnių nuostatų, nei numato teisės aktai, bei papildomų naudų profesinės sąjungos nariams
- Konsultuoti savo narius teisiniais klausimais
- Ginti pažeistas narių teises darbo ginčų komisijose ir teismuose
- Gauti laisvų dienų darbuotojų švietimui ir mokymuisi
- Išnaudojus visas galimybes susitarti – rengti streiką
- Esant reikalui gauti kitų profsąjungų palaikymą
Nario mokestis
Jei solidarumas ir vienybė yra profesinės sąjungos jėga, tai finansai – jos kraujas. Neturint lėšų neįmanoma pasitelkti teisininkų, ekspertų, mokytis derybų meno ar pan. Ypač daug pinigų reikia, jeigu profesinė sąjunga skelbia streiką.
Skirtingos profesinės sąjungos, skirtingi ir lėšų surinkimo būdai. Labiausiai paplitęs nario mokestis – 1 proc. nuo darbuotojo darbo užmokesčio „ant popieriaus“. Kokį nario mokestį mokėti, sprendžia visi tos profesinės sąjungos nariai. Nereikėtų pasiduoti pagundai rinkti „simbolinį“ mokestį, nes labai apribosite savo galimybes.
Laikas rašyti prašymą įstoti į profesinę sąjungą. Svarbu pasidomėti, kaip mokamas nario mokestis.
Užpildyk šią formą ir mes su Tavimi susisieksime.
Siunčiama...
{{formData.responseMessage}}
{{formData.responseMessage}}
Noriu steigti profesinę sąjungą savarankiškai
Jei Tavo darbovietėje dirba daugiau nei 200 darbuotojų, surink mažiausiai 20 kolegų, pageidaujančių įsteigti profesinę sąjungą. Jeigu darbovietė yra mažesnė, pakaks prikalbinti dešimtadalį visų kolegų, bet ne mažiau kaip 3 darbuotojus.
Tuomet visi susirinkite į steigiamąjį susirinkimą, kur patvirtinsite įstatus bei išsirinksite pirmininką, pavaduotojus, komitetą, viską reikia užfiksuoti protokolu. Kad ilgai galvos sukti nereiktų, pasinaudokite kokios nors jau veikiančios profsąjungos įstatais ir adaptuokite sau. Per 6 mėnesius nuo steigiamojo turite kreiptis į Registrų centrą ir įregistruoti savo naują profesinę sąjungą.
Daugiau apie profesines sąjungas.
Reikia pagalbos? Kreipkis į veikiančias šakines organizacijas pagal sektorių arba parašyk mums.
Pasidomėti jau veikiančiomis profesinių sąjungų organizacijomis
Pasirink ūkio šaką, kurioje dirbi, ir kreipkis į vieną iš joje veikiančių organizacijų. Kaip gerai, kad kažkas už mus jau tai padarė iš anksto!