Laikas užtikrinti moterų teises: sakykime „taip“ darbo ir asmeninio gyvenimo balansui

Artėjant kovo 8-ajai – Tarptautinei moters dienai – Europos profesinės sąjungos kviečia sklandžiai priimti pasiūlytą ES direktyvą dėl darbo ir asmeninio gyvenimo balanso.

ES teisės aktai šioje srityje stipriai pagerintų moterų įsidarbinimo galimybes ir, užtikrindami lygiavertiškesnį laisvo laiko darbe dėl šeimyninių aplinkybių suteikimą, labiau įgalintų poras.

ETUC užsakyta studija parodė, kad, priėmus šią direktyvą, būtų sustiprintos gyventojų teisės daugelyje ES šalių narių:

  • apmokamos 10 dienų tėvystės atostogos būtų naujas dalykas Austrijoje, Kipre, Čekijoje, Vokietijoje, Kroatijoje ir Slovakijoje;

  • apmokamos 4 mėnesių trukmės neperleidžiamos vaiko priežiūros atostogos pagerintų teises Bulgarijoje, Airijoje, Italijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje;

  • 5 dienų apmokamos globėjų atostogos palengvintų gyvenimą darbuotojams, besirūpinantiems nuo jų priklausančiais artimaisiais, tokiose šalyse kaip Prancūzija, Rumunija, Malta ir kitose;

  • teisė kreiptis dėl lanksčių darbo sąlygų būtų sustiprinta daugumoje ES narių, ypač Kipre, Estijoje ir Rumunijoje.

Jei darbo ir asmeninio gyvenimo direktyva būtų priimta, tai stipriai pagerintų dirbančių ir moterų bei globėjų gyvenimą, įsitikinęs Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinis sekretorius Luca Visentini. Deja, kai kurios vyriausybės tam priešinasi. Dėl to stipriai skatiname ES nares nestatyti biudžeto aspektų pirmiau lyčių lygybės ar darbuotojų teisių.“

Pasak ETUC konfederacinės sekretorės Montserrat Mir, naujos teisės sustabdytų dalį moterų palikti darbus, sumažintų išlaidas sveikatos priežiūros ir socialinėms paslaugoms, įgalintų dirbančius tėčius prisiimti savo atsakomybės dalį bei ženkliai padidintų lyčių lygybę. „Vyriausybės ir darbdaviai turėtų pagelbėti dirbantiems tėvams ir globėjams, o ne būti kliūtimi siekiant lengviau suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą“, teigia ji.

Europos Komisija Darbo ir asmeninio gyvenimo balanso direktyvos juodraštį publikavo pernai balandį, atliepiant ES vyriausybių nesėkmę per 2008-2015 m. susitarti dėl motinystės atostogų pailginimo. Dėl šios direktyvos ES užimtumo ministrai susitiks diskutuoti jau š. m. kovo 15 d.

Eurostat“ duomenimis, pagrindinė Europos moterų nedarbo priežastis yra ta, kad jos privalo rūpintis vaikais ar sergančiais giminėmis. Studijos taip pat rodo, kad moterys Europoje skiria dvigubai daugiau laiko namų ruošai nei vyrai (net tokiu, kai vyrai yra bedarbiai, o moterys dirba).

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!