Griežtesnės sankcijos už darbą per prastovas

Gruodžio 23 d. Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pataisas, pagal kurias nuo kitų metų pusantro karto didės subsidijos prastovų metu, o darbdaviams neliks pareigos prie darbuotojo atlyginimo prisidėti savo lėšomis. Tokiu būdu siekiama smarkiau padėti verslui ir gyventojams, susidūrusiems su neigiamu COVID-19 plitimo poveikiu dėl Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino.

Naujomis nuostatomis sutarta darbdaviams nuo kitų metų kompensuoti visą (100 proc.) prastovų metu darbuotojui priskaičiuotą ir išmokamą darbo užmokestį bei padidinti subsidijos darbo užmokesčiui maksimalų dydį iki 1,5 minimaliosios mėnesinės algos dydžio (MMA), t. y. iki 963 eurų.

Skelbdamas prastovą darbuotojui darbdavys apie tai turės informuoti Valstybinę darbo inspekciją. Toks reikalavimas taikomas, kad nesusiklostytų situacija, jog darbuotojui paskelbiama prastova, gaunama valstybės parama jo darbo užmokesčiui, bet iš jo reikalaujama atvykti į darbą.

Jei paaiškėtų tokia situacija, subsidija darbdaviui būtų nutraukiama, o jau išmokėtą subsidijos darbo užmokesčiui sumą darbdavys turėtų grąžinti per du mėnesius nuo pažeidimo nustatymo dienos. Darbdavys taip pat praranda teisę dalyvauti 12 mėn. remiamojo įdarbinimo, darbo vietų steigimo ar pritaikymo subsidijavimo, vietinių užimtumo iniciatyvų projektų įgyvendinimo priemonėse.

LPSK pirmininkė Inga Ruginienė sutinka, kad reikia suintensyvinti ir griežtinti kontrolę. Pasak jos, vieni darbuotojai bijo viešinti ir netekti darbo, kiti nesupranta, kad per prastovas neturi dirbti, treti net nežino, kad įmonėje paskelbtos prastovos. Tiesa, ten, kur veikia profesinės sąjungos, tokių problemų nekyla.

Įstatymo pakeitimais taip pat nuspręsta toliau mokėti darbo paieškos išmoką, tačiau keisis jos gavimo sąlygos. Ši išmoka bus skiriama tik tiems darbuotojams, kurie darbo neteko ne anksčiau kaip 3 mėn. iki ekstremalios situacijos ar karantino paskelbimo. Be to, darbo paieškos išmokos negalės gauti asmenys, kurie turi teisę gauti nedarbo socialinio draudimo išmokas ar kai jos mokėjimo laikotarpis asmens kreipimosi į Užimtumo tarnybą metu yra pasibaigęs.

Nutraukus karantiną ar ekstremalią situaciją, po 1 mėnesio nutrūks ir šios išmokos mokėjimas. Kitais metais darbo paieškos išmoka sieks 212 eurų per mėnesį.

Pagal lrs.lt, socmin.lrv.lt inf.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!