Nemokamų atostogų eina „savo noru“

Išeities ieško patys


Rudeniui besibaigiant ir skaičiuojant viščiukus bei skyles apskrities savivaldybių biudžetuose, paaiškėjo, kad kai kur finansinė situacija prasta – trūksta lėšų atlyginimams.


Tam daugiausia įtakos turėjo pakelta minimali alga ir įsigaliojęs įstatymas stažui valstybės tarnyboje perskaičiuoti. Finansų ministerija papildomų pinigų nežada, savivaldybės pačios privalo rasti išeitį iš keblios situacijos.


Savivaldybių, kurių darbuotojai eina nemokamų atostogų, administracijų direktoriai vieningai skuba tvirtinti, kad prievartos jokios nėra, nemokami laisvadieniai imami tik savo noru.


Vis dėlto po pokalbių su vadovais nenorinčių nemokamai pailsėti dieną kitą neatsiranda – visi kaip kareiviai vykdo komandas.


 


Direktoriui krizė jau baigėsi


Patys nekantriausi atostogų prašytojai – pasvaliečiai, daugelis jų šiemet jau ilsėjosi be atlygio po 5 dienas.


„Prievartos negali būti, jei kas negali eiti nemokamų atostogų, niekas varu nevaro“, – užtikrino Rimantas Užuotas, vadovaujantis Pasvalio administracijai.


Vis dėlto R.Užuotas užsiminė, kad to buvo paprašyta viešame susirinkime, supažindinus su finansine savivaldybės padėtimi. Darbuotojai reagavo esą ramiai ir savo sąskaita ilsėjosi solidariai, nepriklausomai nuo pareigų.


„Toks atvejis mūsų savivaldybėje pirmas, – sakė R.Užuotas. – Net per krizę neteko darbuotojų prašyti eiti nemokamų atostogų.“


Direktorius, kaip ir visi vadovai bei daugelis kitų darbuotojų, jau irgi ilsėjosi už savo pinigus.


 


Vadovai ilsisi ilgiausiai


Biržų savivaldybė eina kitu keliu – nemokamų atostogų trukmė priklauso nuo darbuotojo pareigų, taigi ir atlyginimo. Čia, anot administracijos direktoriaus Vytauto Džėjos, prievartos taip pat nėra.


Savivaldybės vadovai užsimojo be atlygio ilsėtis po 3 dienas, tarnautojai – po 2, dirbantieji pagal sutartį – po vieną dieną.


Netgi itin nedidelius atlyginimus gaunantys bibliotekininkai nusprendė nuo knygų dulkių pailsėti esą savo valia.


„Per 70 dienų jau išnaudota, – sakė V.Džėja. – Dalis darbuotojų pasiilgino savaitgalį per Vėlines. Kai kas galbūt norės ilsėtis kalėdiniu laikotarpiu.“


Kasdien nemokamų atostogų eina apie 5 žmones.


Anot direktoriaus, didėja darbo krūvis, bet kitos išeities nėra: biudžete trūksta 150 tūkst. litų.


 


Profsąjunga pasipriešino


Kristina Vareikienė, Panevėžio administracijos direktorė, pripažino, kad miesto biudžete „šiek tiek trūksta“, bet patikino, jog darbuotojai nebus prašomi eiti nemokamų atostogų.


Mat dar metų pradžioje profsąjunga pareiškė nesutiksianti su tokiais pasiūlymais.


Paklausta, kiek trūksta pinigų ir kaip bus sprendžiama ši problema, direktorė ramiai atsakė: „Tiksliai dar nežinome. Vyksta inventorizacija. Tarsimės, kur galime sutaupyti.“


Dar visai neseniai beveik milijoną priedams išmokėjusi Panevėžio valdžia konkrečiai nežino, nei kiek trūksta, nei iš ko taupys, bet nesijaudina: problema bus išspręsta.


 


Revoliucijų tikrai nebus


Kupiškio vadovai neplanuoja siūlyti darbuotojams nemokamų atostogų, nors biudžete atlyginimams trūksta apie 90 tūkst. litų, – taip sakė administracijos direktorius Žilvinas Aukštikalnis.


Pasak vadovo, ieškoma rezervų kitose srityse. Trūkumą bus bandoma padengti taupant išlaidas, pavyzdžiui, mažinant miestui ir gyvenvietėms tvarkyti numatytas lėšas.


Galutinai dar neapsisprendė Rokiškio savivaldybės vadovai.


Administracijos direktorius Aloyzas Jočys tvirtino, kad revoliucijų nebus – kitose savivaldybėse esą sunkiau.


Kol kas deramasi su skyrių vadovais, profsąjungos atstovais, galbūt bus nutarta perkelti pusės mėnesio biudžetą į kitus metus. Tai paaiškės kitą savaitę.


 


Nėra profsąjungos, bijo mero


Rokiškio savivaldybės profesinės sąjungos pirmininkas Jonas Katinauskas sakė, kad niekas su jais nesitarė, kol patys išgirdo kalbas apie nemokamas atostogas ir savo iniciatyva nuėjo pas vadovus. Administracijos direktorius pažadėjęs kviesti į svarstymą, bet kol kas tylu.


„Manau, kad galima sutaupyti neskriaudžiant darbuotojų, – kalbėjo J.Katinauskas. – Vienas iš variantų – mažinti miesto šventes, jubiliejus. Be to, direktoriaus pavaduotojas Vytautas Saulis eina į Seimą. Jo etatas iki naujų metų galėtų būti laisvas, liktų pinigų.“


Paklaustas apie atmosferą savivaldybėje, profsąjungos pirmininkas neslėpė, jog tvyro įtampa: „Kodėl kitų biudžetinių įstaigų darbuotojai neliečiami, o mes turime kentėti? Juk ir mes turime šeimas, auginame vaikus. O nepaklusti žmonės bijo – kalbama, kad mero pavaduotojas gąsdino peržiūrėti etatus, jeigu bus maištininkų. Prisiminkite, kokių pasekmių turėjo persekiojimai ir gąsdinimai Panevėžio miesto savivaldybėje – buvo ir neatlaikiusiųjų įtampos.“


J.Katinauskas patvirtino, jog, administracijai vadovaujant Gintautui Rekertai, darbuotojai ėjo nemokamų atostogų, sutaupė 40 tūkst. litų, o pasirodė, kad pinigų yra – jie buvo grąžinti į valstybės biudžetą.


Išgirdęs, kad pasvaliečiai nemokamų atostogų ėjo net po penkias dienas, J.Katinauskas nenustebo: „Pasvalyje nėra profsąjungos. Visi bijo mero.“


 


Biudžetą papildys beveik pusė milijono


Panevėžio rajono administracijos direktorius Vitalijus Žiurlys tikino, kad prašyti darbuotojų eiti nemokamų atostogų nėra jokio reikalo.


Anot V.Žiurlio, dėl biudžeto problemų nėra. Dar beveik pusę milijono skolos turėtų grąžinti valstybė, nes rajonas dalyvauja eksperimente – tikrina, ar socialinę pašalpą gaunantys asmenys gyvena tikrai nepasiturimai.


„Prieš kelerius metus ir mūsų situacija buvo prasta, darbuotojai ėjo nemokamų atostogų, kai kas net iki 2 savaičių, laimei, dabar mums tai negresia“, – kalbėjo V.Žiurlys.


 


Visas straipsnis:


http://www.panskliautas.lt/nemokamu-atostogu-eina-savo-noru


 


 


Lina Rušėnienė


www.panskliautas.lt

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!