Darbo vietose – žiemiškų orų pavojai

Bendro naudojimo teritorijų, gatvių, šaligatvių valymą ir priežiūrą organizuoja seniūnijos. Praeivių saugumui užtikrinti atitinkamų priemonių imtis privalo namų savininkai arba nuomininkai. Valstybinė darbo inspekcija primena, kad įvairiais sužalojimais gresiančius žiemos pavojus būtina įvertinti ir kiekvienoje darbovietėje. Visų pirma tai pasakytina apie judėjimo kelių darboviečių teritorijose slidumą, ypač pavojinga šiuo atžvilgiu statybose. Neįvertinus šio pavojaus, nesiėmus reikalingų priemonių, didelė traumų darbe dėl slidumo galimybė.


Nepaisant kasmečių žiemos pamokų, nelaimės dėl jos pavojų vis kartojasi. Per pastaruosius dvejus metus sausio – kovo mėnesiais darbovietėse apie 23 proc. nelaimingų atsitikimų įvyko darbuotojui griuvus dėl slidumo. Vykdami į darbą ar iš darbo dėl kelio, šaligatvio, laiptų slidumo esant netinkamai jų priežiūrai ar staigiai pasikeitus orams susižalojo net 72 proc. visų lengvai traumuotų darbuotojų. Nuo 2002 m. sausio-kovo mėnesiais dėl slidumo iš viso susižalojo beveik 6 tūkst. darbuotojų, iš kurių 33 – sunkiai, mirtinai – 4.


Žiemos metu atsiranda naujų sunkumų bei pavojų ir naudojant darbo priemones. Todėl, atsižvelgiant į oro sąlygas, paleidžiant ar naudojant šildymo įrenginius, kėlimo kranus, kitus įrenginius turi būti imtasi papildomų atsargos priemonių.


Žema temperatūra taip pat diktuoja tam tikrus darbo šaltyje ypatumus. Teisės aktai nurodo, kad dirbant lauke arba nešildomose patalpose, kai aplinkos temperatūra žemesnė kaip minus 10°C, privalu darbuotojams suteikti ne trumpesnes kaip 10 minučių specialias pertraukas ne rečiau kaip kas pusantros valandos. Papildomų ir specialiųjų pertraukų skaičius, trukmė ir poilsio vieta, atsižvelgiant į konkrečias darbo sąlygas, nustatomi kolektyvinėse sutartyse bei darbo tvarkos taisyklėse.


Atšalus orams, žemiau nei įprastai krenta ir daugelio darbo patalpų temperatūra. Pabrėžtina, kad darbo patalpų oro temperatūra normuojama atsižvelgiant į dirbančiojo fizines pastangas atlikti darbą – kuo lengvesnis fizinis darbas, t.y. nereikalaujantis didelės fizinės įtampos bei jėgų darbui atlikti, tuo aukštesnė turėtų būti darbo patalpų oro temperatūra (pvz. prekybos salės darbuotojo, siuvėjo darbo vietos temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 17ºC, biuro darbuotojo – ne žemesnė nei 20ºC).


 


 


VDI informacija


www.vdi.lt


 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!