Darbo birža – tik bedarbiams skaičiuoti

Premjero potvarkiu sudaryta viena iš darbo grupių nedarbui mažinti svarsto, kad darbo biržai būtų galima palikti tik bedarbių registravimą. Šiandien darbo biržai išlaikyti per metus skiriama apie 60 mln. Lt, ji turi apie 1.500 darbuotojų.


Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vizija: darbo biržų struktūrą pertvarkyti, dalį teritorinių darbo biržų reorganizuoti į mobiliąsias darbo biržas, o dalį funkcijų ir lėšų, iš maždaug 340 mln. Lt pernai sudariusio Užimtumo fondo, perduoti privačioms įdarbinimo tarnyboms. Be to, dalis lėšų turėtų atitekti ir Verslo informaciniams centrams (VIC)  bei Verslo inkubatoriams (VI) , kurie konsultuoja ir moko pradedančiuosius verslininkus.


„Darbo birža ir šiandien siunčia mums verslą norinčių pradėti bedarbių. Mūsų patalpose rengiami mokymai. Tačiau  nei iš Užimtumo fondo, nei iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansavimo mes negauname“, – sako Donatas Žiogas, Lietuvos verslo centrų asociacijos pirmininkas, nors pagalba ketinantiesiems pradėti savo verslą, mokymas ir konsultavimas – vienos iš pagrindinių  VIC ir VI funkcijų.


Gražina Gruzdienė, profsąjungų atstovė darbo grupėje, stebisi, kad visas pelningas paslaugas valstybė kažkodėl nori perduoti privačioms struktūroms.


„Mes griežtai pasisakome prieš tai, kad įdarbinimas bei perkvalifikavimas ir tam skirtos lėšos būtų perduotos privačioms darbo biržoms“, – pabrėžia p. Gruzdienė.


Anot jos, kai laisvų darbo vietų nėra, tai prilygtų tuščiam pinigų švaistymui. Tačiau siūlymas, kad bedarbių išmokas mokėtų „Sodra“, darbo grupėje sulaukė pritarimo. Ponia Gruzdienė mano, jog  natūralu, kad pati surenkanti įmokas „Sodra“ užsiimtų ir išmokomis.


 


Per Garantinį fondą


 


Darbo grupėje aptarta ir galimybė atleidžiamam darbuotojui dalį išmokos mokėti iš Garantinio fondo. Kadangi darbdaviai nuolat tvirtina, kad išeitinės išmokos per didelės, ir siūlo jas mažinti per pusę, Lietuvos darbo federacija pasiūlė išeitį: vėl padidinti įmoką į Garantinį fondą nuo 0,1 iki 0,2% nuo darbuotojams priskaičiuoto darbo užmokesčio fondo. Atleidžiant darbuotoją, kuriam priklauso išeitinė išmoka, darbdavys mokėtų, pavyzdžiui, vieno atlyginimo dydžio kompensaciją, o likusi suma būtų mokama iš Garantinio fondo.


Metų pradžioje 110 mln. Lt turėjęs Garantinis fondas, atlaikęs įmonių bankroto bangą, šiuos metus turėtų baigti maždaug su 50 mln. Lt likučiu.


 


Rima Rutkauskaitė


http://manokarjera.cv.lt


 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!