Trumpo tarifai kelia grėsmę darbo vietoms Europoje

 

Atsakomosios priemonės nebus pakankamos, kad išgelbėtų darbo vietas, kurias gali sunaikinti Trumpo administracijos 25 % tarifai plienui ir aliuminiui. Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) ir „industriAll Europe“ ragina ES institucijas imtis neatidėliotinų veiksmų siekiant paremti tarifų paveiktus darbuotojus bei įdiegti SURE modelio darbo vietų apsaugos mechanizmą kartu su nuolatine investicijų priemone, kuri galėtų užtikrinti kokybiškų darbo vietų išsaugojimą nestabilioje geopolitinėje aplinkoje.

Darbuotojų apsauga yra labai svarbi ne tik plieno ir aliuminio sektoriui, bet ir visai Europos pramonės bazei. ES plieno ir aliuminio gamybos pajėgumų apsaugojimui reikalinga parama turi būti derinama su priemonėmis, skirtomis išsaugoti darbo vietas. Taip pat būtinos papildomos prekybos priemonės, kurios apsaugotų vietinę gamybą nuo nesąžiningos konkurencijos, nes priešingu atveju plienas ir aliuminis bus išmetami į Europos rinką, užtvindydami vietinę paklausą.

ETUC nerimauja, kad šie tarifai gali būti tik pradžia. Jei JAV įvestų 20 % tarifus visam ES eksportui, Europos profesinių sąjungų institutas apskaičiavo, kad papildomai būtų rizikuojama iki 750 000 darbo vietų, daugiausia gamybos sektoriuje. Komisija turi būti pasirengusi ne tik prekybos politikos priemonėms, bet ir veiksmams, didinantiems ES paklausą, kad būtų sušvelnintas ekonominis šokas, taip pat skatinti ES įmonių galimybes patekti į kitas eksporto rinkas.

Dabartinės geopolitinės situacijos pokyčiai reikalauja, kad ES aprūpintų save naujais įrankiais. Todėl būtina prioritetą teikti aktyviai Europos pramonės politikai, kurią remtų investicijos su socialinėmis sąlygomis, SURE modelio darbo vietų apsaugos mechanizmas ir nuolatinė investicijų priemonė.

Claes-Mikael Stahl, ETUC generalinio sekretoriaus pavaduotojas, teigė:

„Dabartiniame neramiame pasauliniame kontekste situacijos, kai būtina skubi parama darbuotojams, nebėra išimtis, o tampa taisykle.

ES turi prisitaikyti, įdiegdama nuolatinį investicinį pajėgumą, kuris padėtų numatyti pokyčius ir imtis veiksmų kokybiškų darbo vietų apsaugai ir kūrimui.

Akivaizdu, kad plieno ir aliuminio sektoriui būtinos neatidėliotinos paramos priemonės, tačiau būtų didelė klaida leisti, kad jos taptų tiesiog čekiais, išrašomais pramonės sektoriui.

Viešoji parama turi būti sąlyginė – ji turi būti susieta su darbuotojų pragyvenimo šaltinių apsauga.

Yra reali rizika prarasti pajėgumus strategiškai svarbiuose infrastruktūros sektoriuose, ypač žaliąjai pertvarkai. ES strateginė autonomija srityse, kurios yra esminės jos geopolitinei pozicijai, yra pastatyta ant kortos.“

Judith Kirton-Darling, „industriAll Europe“ generalinė sekretorė, teigė:

„JAV tarifai plienui ir aliuminiui kelia didelį iššūkį Europos pramonei ir darbuotojams, trikdydami tiekimo grandines ir kurdami neapibrėžtumą.

Ši situacija parodo, kad Europa privalo pati imtis atsakomybės už savo pramonės ateitį. Strateginė autonomija ir ekonominis saugumas turi būti ne tik siekiai, bet ir prioritetai.

ES reikia stipraus ir koordinuoto atsako, kuris apsaugotų darbo vietas, paremtų mūsų pramonę ir sustiprintų gamybos bazę.

Investavimas į Europos pramonę ir jos darbuotojų palaikymas yra būtini siekiant ilgalaikio stabilumo.“

 

Pagal Europos profesinių sąjungų konfederacijos informaciją.

Nuotrauka Daniel Becerril/Reuters

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!