
Kovo 5 d. Europos Komisija ir Europos socialiniai partneriai pasirašė naują Europos socialinio dialogo paktą, kuris sustiprins socialinių partnerių vaidmenį formuojant darbo rinkos, užimtumo ir socialinę politiką. Pasaulinių pokyčių laikotarpiu naujasis paktas sprendžia pagrindinius iššūkius, su kuriais susiduria Europos ekonomikos, ir remiasi 2024 m. Val Duchesse socialinių partnerių deklaracija.
Socialinis dialogas yra neatsiejama Europos socialinio modelio dalis, atliekanti lemiamą vaidmenį išlaikant Europos įmonių konkurencingumą, didinant jų produktyvumą, kuriant kokybiškas darbo vietas ir užtikrinant socialinį teisingumą. Socialinis dialogas išlieka esminiu įrankiu, padedančiu darbo rinkoms prisitaikyti prie skaitmeninės ir žaliosios pertvarkos bei užtikrinančiu, kad darbuotojai įgytų reikiamų įgūdžių.
Naujasis paktas nustato ilgalaikę sistemą su konkrečiais veiksmais, kurių Komisija ir socialiniai partneriai imsis siekdami sustiprinti ir išplėsti socialinio dialogo aprėptį bei skatinti aktyvesnes socialinių partnerių konsultacijas.
Europos komisija įsipareigoja:
- Paskirti Europos socialinio dialogo pasiuntinį, kuris skatins savalaikes ir prasmingas socialinių partnerių konsultacijas bei perduos nacionalinio lygmens socialinio dialogo klausimus ES institucijoms, taip didindamas Komisijos informuotumą apie šiuos procesus.
- Bendradarbiauti su socialiniais partneriais rengiant Kokybiškų darbo vietų gairių planą, kuris turėtų būti pateiktas 2025 m.
- Keistis nuomonėmis su socialiniais partneriais dėl jų prioritetų Komisijos metinei darbo programai, dar prieš jos priėmimą.
- Sukurti mechanizmą, skirtą gauti bendras socialinių partnerių ataskaitas apie ES lygmens socialinį dialogą.
- Konsultuotis su socialiniais partneriais ir dėl tų politikos iniciatyvų, kurios nepatenka į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 153 ir 154 straipsnių taikymo sritį, bet yra ypač svarbios socialiniams partneriams.
Tuo tarpu Europos socialiniai partneriai reguliariai rengs daugiametę darbo programą, kurioje bus nagrinėjami pagrindiniai ekonominiai ir socialiniai iššūkiai, su kuriais susiduria Europos darbo rinkos, ir nustatomi tinkami instrumentai jiems spręsti. Socialiniai partneriai taip pat nustatys bendras procedūras, skirtas stiprinti jų autonominį dvišalį socialinį dialogą, įskaitant derybas dėl socialinių partnerių susitarimų, bei bendradarbiaus naudojant įvairias ES lygmens socialinio dialogo priemones.
Kontekstas
Naujojo socialinio dialogo pakto inicijavimas pirmą kartą buvo paskelbtas 2024 m. sausio mėn. vykusiame Val Duchesse socialinių partnerių aukščiausiojo lygio susitikime, kur Europos Komisija, Belgijos pirmininkaujanti ES Taryba ir Europos socialiniai partneriai pasirašė Trišalę deklaraciją dėl klestinčio Europos socialinio dialogo. Deklaracijoje buvo įsipareigota stiprinti socialinį dialogą ES lygiu ir tęsti bendradarbiavimą su socialiniais partneriais sprendžiant pagrindinius Europos ekonomikos ir darbo rinkų iššūkius. Be to, deklaracijoje buvo įsipareigota skatinti geresnes darbo sąlygas, kvalifikacijų pripažinimą ir integraciją Europos darbo rinkoje.
Socialinis dialogas yra įtvirtintas Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) ir pabrėžiamas Europos socialinių teisių ramsčio 8-ajame principu bei jo veiksmų plane. SESV 154-155 straipsniai nustato Komisijos pareigą konsultuotis su socialiniais partneriais dėl teisėkūros pasiūlymų socialinės politikos srityje ir suteikia jiems galimybę derėtis dėl susitarimų, kurie gali būti įgyvendinti pagal ES teisę.
Pagal Europos komisijos informaciją.