
Tobulėjant technologijoms ir sparčiai augant produktyvumui, ar darbuotojai gauna jiems priklausančią dalį? Naujas nerimą keliantis EBPO tyrimas rodo, kad nebūtinai – kai kurios iš pačių produktyviausių bendrovių moka atlyginimus, kurie yra 40 % mažesni, nei jų konkurentų.
Tyrime, apimančiame 26 šalis nuo 1990-ųjų vidurio iki 2017 m., nustatyta vis didėjanti vadinamųjų „superžvaigždžių“ įmonių klasė – itin našios, didelių investicijų pritraukiančios bendrovės. Tačiau dalis šių „superžvaigždžių“ ne tik pasiekia aukštą produktyvumą, bet ir išlaiko mažą darbuotojų skaičių bei netikėtai žemus vidutinius atlyginimus, kurie yra 40 % mažesni nei kitų panašių įmonių. Dar labiau neramina tai, kad šių įmonių įtaka ekonomikoje sparčiai auga, o jų poveikis darbo pajamoms tampa itin neigiamas.
„Šie duomenys rodo, kad vien tik produktyvumo augimo siekimas, neatsižvelgiant į tai, kaip paskirstomas šio produktyvumo dėka sukuriamas pelnas, yra klaidingas požiūris. Kai itin produktyvios įmonės, pasitelkusios pažangias technologijas, koncentruoja ekonominę galią savo rankose, tačiau nesąžiningai atlygina savo darbuotojams, griaunamas mūsų pamatinis įsitikinimas, jog našumo didėjimas lemia didesnę gerovę,“ – teigia Veronica Nilsson, profesinių sąjungų patariamojo komiteto (TUAC) prie EBPO generalinė sekretorė
Iki šiol situacija atrodė paprasta: vienos įmonės sparčiai diegė naujas technologijas ir didino našumą, kitos atsiliko. Mažiau produktyvios įmonės išlikdavo konkurencingos mažindamos atlyginimus, o našesnės galėjo mokėti didesnius atlyginimus. Dėl to politikos formuotojai daugiausia dėmesio skyrė produktyvumo skatinimui visoje ekonomikoje.
Tačiau nauji duomenys pateikia kitokią perspektyvą. Kai kurios technologiškai pažangiausios įmonės ne tik didina savo našumą ir pelnus, bet kartu ir aktyviai mažina darbo vietų skaičių ir atlyginimus. Ši koncentruota technologinė galia, sutelkta kelių įmonių rankose, meta iššūkį giliai įsišaknijusiai nuostatai, kad produktyvumo augimas šiuolaikinėje ekonomikoje veda prie visuotinio klestėjimo.
Šie įrodymai reikalauja esminio ekonominės politikos permąstymo. Tradicinis požiūris, kuriame dėmesys skiriamas tik produktyvumo skatinimui be jo pasiskirstymo analizės, tampa vis labiau ydingas.
TUAC tvirtai remia keletą tyrime pateiktų politikos rekomendacijų, įskaitant pelno dalijimosi mechanizmų stiprinimą, kolektyvinių derybų skatinimą, profsąjungų stiprinimą ir orių minimalių atlyginimų užtikrinimą. Kaip pabrėžė TDO tyrimų direktorius Richardas Samansas 2024 m. EBPO Pasauliniame produktyvumo forume, makroekonominė politika turi būti reformuluota taip, kad įtrauktų perskirtsymo aspektą.
„Įrodymai aiškūs: ekonominė politika, orientuota tik į produktyvumo skatinimą, neatsižvelgiant į jo pasiskirstymą, buvo klaidinga praeityje ir dar labiau klaidinga šiandien. Didėjanti technologijų koncentracija kelių didelių įmonių rankose, kurios nesąžiningai atlygina savo darbuotojams, meta iššūkį nuostatai, kad skaitmeninių, tarptautinių įmonių produktyvumo augimas lems visuotinio gerbūvio didėjimą. EBPO šalys privalo sureaguoti į šį pavojaus signalą,“ – teigė TUAC generalinė sekretorė
Pagal OECD TUAC informaciją, nuoroda į tyrimą – čia.
Iliustracija: Robert Neubecker/The Wall Street Journal