Vėžį sukeliančios medžiagos darbe: ugniagesiai „sėdi pirmoje eilėje“

Gegužės 16 d. devynios ugniagesių profesinės sąjungos susirinko Paryžiuje tam, kad išreikštų nepasitenkinimą savo darbo sąlygomis ir reikalavo padidinti priemokas ugniagesiams už jų patiriamas sveikatos problemas, susijusias su jų profesija.

Prancūzijoje buvo atliktas ugniagesių plaukų mėginių tyrimas, kuriuo buvo siekiama nustatyti vadinamųjų amžinųjų teršalų (PFAS – Perfluoralkilintos ir polifluoralkilintos medžiagų) lygį. PFAS yra aptinkamos itin daug kasdienio naudojimo daiktų ir yra itin patvarios, todėl kartais yra vadinamos amžinosiomis medžiagomis. PFAS taip pat kaupiasi aplinkoje ir žmogaus organizme bei turi didelį neigiamą poveikį. Tyrimai rodo, kad kai kurios iš šių medžiagų gali sukelti sunkius sveikatos sutrikdymus – vėžį ir kepenų pažeidimus.

Ugniagesiai ypač dažnai susiduria su PFAS, esančiomis jų naudojamose neperšlampamose medžiagose ir gesinimo putose.

Atliktas tyrimas parodė, kad:

  • 100 % testuotų ugniagesių yra paveikti PFAS.
  • PFOA, kuris uždraustas nuo 2020 m. ir kurį Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) priskyrė prie „žmonėms vėžį sukeliančių medžiagų“, buvo aptikta 100% testuotų ugniagesių plaukų mėginiuose.
  • PFOS, uždrausto nuo 2009 m. ir IARC priskirtos prie „galimai vėžį sukeliančių medžiagų“, buvo aptikta 58% mėginių.
  • Trečdalio ugniagesių plaukuose rasta bent 4 rūšių PFAS.
  • Kai kurių ugniagesių plaukuose atrastas PFAS kiekis kelia ypač didelį nerimą. Dėl jų atitinkamos institucijos turėtų atlikti tolesnius tyrimus.

Pasak ANSES (Prancūzijos maisto, aplinkosaugos ir profesinės sveikatos bei saugos agentūros), „moksliniai darbai, susiję su PFAS, rodo, kad jie gali turėti pavojingą poveikį žmogui: padidėjęs cholesterolio kiekis, vėžiniai susirgimai, poveikis vaisingumui ir vaisiaus vystymuisi, kepenims, inkstams ir kt. Taip pat įtariama, kad jie gali trikdyti endokrininę (skydliaukės) ir imuninę sistemas“.

Šis naujas ugniagesių plaukų tyrimas parodo tai, jog skubiai reikia priimti teisės aktus dėl priemonių, saugančių ugniagesių sveikatą.

Atsižvelgdami į nerimą keliančius tyrimo rezultatus, gegužės 28 d. profesinių sąjungų atstovai nuvyko į Darbo, sveikatos ir prevencijos ministeriją ir pateikė šiuos reikalavimus:

  • Skubiai pradėti masinę ugniagesių gelbėtojų PFAS testavimo kampaniją, kad būtų nustatytas problemos mastas.
  • Įgyvendinti informacinę kampaniją visose ugniagesių profesijose, kad būtų didinamas informuotumas apie PFAS keliamą riziką.
  • Įgyvendinti medicininę stebėseną ir ieškoti sprendimų, kaip apriboti PFAS poveikį ugniagesiams.
  • Su PFAS susijusios rizikos įtraukimas į visus darbus ir projektus, susijusius su ugniagesių naudojama įranga ir ugniagesių sveikata.

Ugniagesiai nėra superherojai ar didvyriai, bet darbuotojai, kurie, rizikuodami savo sveikata kur kas labiau nei kiti, nusipelno būti geriau apsaugoti.

EPSU (Europos viešųjų paslaugų profesinė sąjunga) šioje kovoje palaiko Prancūzijos profsąjungas ir pabrėžia, kad tai yra ne nacionalinis, o europinis klausimas. EPSU ir toliau ketina pasisakyti už tinkamą darbuotojų sveikatą ir saugą bei automatinį profesinių ligų pripažinimą pagal IARC ir PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) klasifikaciją, pagal kurią poveikis, su kuriuo darbe susiduria ugniagesiai gelbėtojai, yra automatiškai priskiriamas prie kancerogeninių (keliančių vėžio riziką).

Pagal EPSU informaciją.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!