LŠMPS konferencijoje šokiruojantys švietimo darbuotojų liudijimai

Lapkričio 30 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ įvyko Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) organizuota konferencija „Smurtas švietime – tylioji pandemija“. Konferencijos temą inspiravo švietimo darbuotojų patiriamas nuolatinis smurtas iš vaikų, jų tėvų, kolegų ir vadovų. Konferencijos metu buvo pristatyti LŠMPS užsakymu Mykolo Romerio universiteto (MRU) mokslininkų atlikto tyrimo „Pedagogų ir kitų švietimo darbuotojų patirtys švietimo įstaigoje“ rezultatai, kurie šokiravo ne tik konferencijos dalyvius, tačiau ir pačius tyrimą atlikusius mokslininkus.

Konferencijos atidaryme sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos patarėja prof. dr. Jolanta Urbanovič, video sveikinimą atsiuntė Lietuvos Respublikos Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė. Tiek Prezidento patarėja, tiek ir Ministrė Pirmininkė pasidžiaugė, kad LŠMPS imasi konstruktyvios lyderystės psichologinio smurto prevencijos švietimo sektoriuje klausimu.

LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas, sveikindamas konferencijos dalyvius pabrėžė, kad švietime vyrauja ne tik psichologinis, tačiau ir fizinis bei net seksualinis smurtas. Pasak E. Milešino, atėjo laikas ne tik prabilti ir iškelti visas problemas, tačiau ir išrauti jas su visomis šaknimis. LŠMPS pirmininkas atkreipė dėmesį, kad daug metų kartoja ir nenustos kartoti – atlyginimai labai svarbu. Dėl jų LŠMPS kovojo ir kovos kasmet, tačiau kol švietimo darbuotojų darbe klestės psichologinis, fizinis ar net seksualinis smurtas, pedagogo profesija nebus patraukli ir niekas nenorės rinktis bei tęsti šio darbo. LŠMPS pirmininkas padėkojęs visiems atvykusiems į konferenciją gyvai bei stebintiems ją nuotoliniu būdu, pakvietė susipažinti su mokslininkų atliktu tyrimu, kurio rezultatai ir jo metu atskleistos patirtys tiesiog šokiruoja.

Mokslininkų atliktą tyrimą pristatė MRU prof. dr. Romas Prakapas. Pristatymo metu buvo pateikta dalis tyrimo rezultatų bei trumpos įžvalgos ir rekomendacijos. Visas tyrimas bus paskelbtas šių metų gruodžio mėnesį. (Pirminiai tyrimo rezultatai).

Po tyrimo pristatymo vyko diskusija, kurioje dalyvavo Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas, Valstybinės darbo inspekcijos Psichologinio smurto darbe prevencijos skyriaus vedėja – vyriausioji darbo inspektorė Liudmila Mironovienė, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas, KTU inžinerijos licėjaus direktorius Dr. Dainius Žvirdauskas ir LŠMPS pirmininkas E. Milešinas. Visi diskusijos dalyviai vieningai sutarė, kad smurtas švietime egzistuoja, tačiau kol kas dalyviams buvo sunku sutarti kokių priemonių imtis, kad būtų galima tai sustabdyti. Darbo inspekcijos atstovė L. Mironovienė nurodė konkrečius teisinius kelius, kaip apsisaugoti nuo patiriamo smurto. KTU inžinerijos licėjaus direktorius D. Žvirdauskas priminė, kad būtinos prevencinės priemonės ir švietimas. Klausytojams buvo aišku, kad prevencija reikalauja papildomų lėšų, o ministras G. Jakštas nedrįso aiškiai įvardinti, ar jos bus rastos, siekiant apsaugoti švietimo darbuotojus nuo įvairiapusio smurto.

Antroje diskusijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos patarėja prof. dr. J. Urbanovič, Lietuvos Respublikos Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja Aistė Kairienė, Lietuvos Respublikos Seimo nariai akad. prof. habil. dr. Artūras Žukauskas, prof. habil. dr. Vilija Targamadzė, Linas Slušnys, Kęstutis Vilkauskas bei Andrius Bagdonas. Ši diskusija buvo labiau politinė ir orientuota į įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžių iniciatyvas siekiant mažinti smurtą švietimo sektoriuje. Diskusijos metu paaiškėjo, kad konkrečių pasiūlymų diskusijos dalyviai neturi, tačiau visi sutarė, kad smurtą stabdyti turime pradėti kiekvienas nuo savęs.

Konferenciją apibendrino ir tolimesnius LŠMPS planus aptarta tema pristatė LŠMPS pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius. Jo nuomone, diskusijos parodė, kad apie smurtą švietimo sektoriuje visi žinojo, tačiau atlikto tyrimo rezultatai moksliškai patvirtino, kad egzistuoja gili problema. Mokykla yra visuomenės atspindys, o visuomenėje klesti patyčių kultūra ir visa tai negali neatsiliepti mokykloje. A. Jurgelevičius pabrėžė, kad konferencija atskleidė, jog psichologinio smurto problema yra dar pakankamai jauna, jai tik apie 40 metų, tačiau džiugu girdėti, kad Lietuvoje, kuri dažnai nespėja su pasauliu koja kojon, ketinama spręsti šią problemą, o pokyčiai matomi jau dabar. LŠMPS pirmininko pavaduotojas atkreipė dėmesį, kad smurto prevencijos klausimas turėtų būti kiekvienos partijos Seimo rinkimų programoje, o LŠMPS, savo ruožtu, bendradarbiaus su politikais, įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžių atstovais, teisėsaugos atstovais, Valstybine darbo inspekcija, užsiims savo narių švietimu šiuo klausimu. Tačiau svarbiausia, kad švietimo darbuotojai netylėtų ir nebijotų atsiskleisti bei viešinti problemą, o kad darbuotojai netyli, parodė tiek tyrime pateikti atsakymai, tiek konferencijos metu užduodami klausimai bei išsakyti pasisakymai iš klausytojų gretų.

Pagal LŠMPS informaciją

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!