Rūta iš IKEA: lietuviškam mentalitetui darbo santykiuose įveikti reikia daug drąsos

Paskutinį gegužės šeštadienį minima Medienos pramonės darbuotojų diena. Tęsiame tradiciją profesines šventes paminėti pristatant tos profesijos atstovą ir šį kartą siūlome interviu su Rūta Rutkauskaite, įmonės Ikea Industry Kazlų Rūda operatore pakuotoja ir profesinės sąjungos pirmininke.

Kaip atsidūrėte šiame darbe?

Gamykloje dirbu jau daugiau nei dveji metai, o prieš tai aštuonerius metus gyvenau Airijoje. Tada nusprendžiau grįžti namo, į Lietuvą, o kadangi gyvenu netoli Kazlų Rūdos, ir pagal atlyginimus, darbo režimą bei galimybę važinėti į darbą ši įmonė buvo viena patrauklesnių, tai ir įsidarbinau čia.

Kaip atrodo Jūsų darbo diena? Ar daug monotonijos?

Taip, monotonijos yra. Mūsų kiekviena darbo diena prasideda taip pat, tik skiriasi gaminiai, kuriuos gaminame. Tai reiškia, kad vieną dieną aš gaminu vieną gaminį (dirbu tame ceche, kur gręžiama), kitą – kitą, bet pati darbo diena praktiškai visada vienoda. Ateini, pasižiūri į įrengimą, ką reikia pasireguoliuoji, kad atitiktų kokybės reikalavimus, ir dirbi.

Ar Jūs ir Jūsų kolegos, dirbantys gamyboje, nesibaiminate su automatizavimu ateinančių iššūkių?

Šiuo metu kaip tik visoje Ikea Industry prasideda automatizavimo projektai, bet mes esame nuraminti, kad jeigu darbo vieta ir bus automatizuojama tai nereiškia, kad nereikės jos prižiūrėti. Na, bent jau laikinai mes girdime tokius nuraminimus, kad darbo vietų mes neprarasime. Vienas robotas vis tiek negalės dirbti be žmogaus įsikišimo, jo priežiūros.

Gal tuomet proga darbuotojui ir kvalifikaciją pasikelti?

Aš galvoju, kad šitas dalykas priklausys nuo darbdavio, nes geranoriškas darbdavys gal ir sudarys sąlygas kelti kvalifikaciją, o kitam galbūt atrodys, kad stovėt ir žiūrėt daug įgūdžių nereikia. Kai viskas taps realybe, tada geriau pasimatys.

Ar svarbu kolektyvas tokiame darbe? 

Mūsų įmonėje tai visų keturių cechų darbuotojai privalome bendrauti. Be kolektyvo mūsų darbe nieko nepadarysi. Yra įrengimų, kur dirba penki žmonės, ir mes vienas be kito jo net paleisti, net darbo pradėti negalime.

Jūs esate bendrovės profesinės sąjungos pirmininkė. Kokia Jūsų istorija?

Prieš maždaug pusantrų metų sulaukiau kvietimo į profesinės sąjungos susirinkimą, o aš dar buvau nauja ir darbe, ir Lietuvoje, tai man viskas buvo labai įdomu, tad ir nuėjau. Metai, praleisti Airijoje, davė savo, ten nėra taip, kad darai viską, ką sako darbdavys, nepaisant, kad tai prieštarauja įstatymams. Tad aš buvau aktyvi, visko klausinėjau, o po kažkiek laiko, įkūrus organizaciją mūsų įmonėje (iš pradžių priklausėme kitos Ikea industry Lietuva gamyklos profsąjungai), buvau pasiūlyta, sutikau ir buvau išrinkta pirmininke.

Kokių nors kuriozinių ar juokingų situacijų gal pasitaiko darbe?

Nesusipratimų būna, kaip ir visur, turbūt. Pasitaikė kartą, kad kreipiausi į vadovus dėl vieno atvejo darbe, kai buvo negražiai pasielgta su viena darbuotoja, ir likau kalta, kad iškėliau šį klausimą. Juokingų situacijų tai nelabai pasitaiko (šypsosi), tik tiek, kad kadangi esame vis dar gana nauji darbe ir jauni, tai klausimų daug visokių kyla.  

Ikea yra Švedijos kapitalo įmonė, o Skandinavija, kaip žinia, garsėja aukštais darbo ir socialinio dialogo standartais. Ar jaučiama to įtaka darbe?

Mano nuomone (yra ir kitokių), Skandinavijos standartai pas mus yra tik popieriuose ir kalbose, o kasdieninė realybė yra truputį kitokia, nes joje atsispindi lietuviškas mentalitetas ir valdymas: tu esi darbuotojas, aš – viršininkas, ir turi vykdyti visus nurodymus. Profesinė sąjunga mums yra puikus įrankis dokumentuose įtvirtintas deklaracijas paversti realybe.

Kokių savybių reikia darbuotojui, norint dirbti medienos pramonėje?

Na, jeigu nori dirbti ir niekam neužkliūti, kad ir tau niekas netrukdytų, turi tiesiog būti tylus, ramus – atėjai, atidirbai, išėjai. Ypač kai kai kuriems darbams nereikia išsilavinimo ar ypatingų žinių. Bet jeigu nori dirbti pagal taisykles ir matai, kad jų nesilaikoma, o ir į tave žiūrima, kaip į įrankį, tuomet riekia labai daug drąsos ir papildomų teisinių žinių. Jeigu išdrįsti garsiai kalbėti, turi daug daugiau ir žinoti.

Ko palinkėtumėte sau ir kolegoms profesinės šventės proga?

Supratingumo ir daugiau domėtis bei žinoti, kas yra profesinė sąjunga, ir ką ji gali, kad taptume vieningesni.

Rūta Rutkauskaitė yra Ikea Industry Kazlų Rūda profesinės sąjungos (priklauso Lietuvos baldų ir medžio apdirbimo įmonių darbuotojų profesinei sąjungai) pirmininkė

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!