Stiprus atsigavimas rodo, kodėl ES turėtų atsikratyti skolos taisyklių

Pagrindinės Europos Komisijos paskelbtos 2022 žiemos ekonominės prognozės išvados:

  • 2021 m. III ketv. ES pasiekė priešpandeminį bendrojo vidaus produkto lygį ir prognozuojama, kad visos šalys narės šį rodiklį pasieks iki 2022 metų pabaigos;

  • visiškas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) panaudojimas turėtų palaikyti prailgintą ir tvirtą augimo fazę;

  • kai tiekimo sutrikimų ir aukštų energijos kainų keliamas spaudimas išblės, tikimasi, kad paskutiniame metų ketvirtyje infliacija mažės iki 2,1 proc. ir 2023 metais pasieks Europos centrinio banko tikslą – 2 proc.

Tas faktas, kad Europos ekonomika taip greitai grįžo į priešpandeminį lygį, aiškiai pateisina beprecedentį ES atsigavimo fondą ir greitus politinius atsakus. Tai yra ryškus kontrastas su ES besiimtų griežto taupymo priemonių rezultatais 2008 metų bankų žlugimui atliepti, kas tik dar labiau prailgino krizę“, – sako Liina Carr, Europos profesinių sąjungų konfederacinė sekretorė.

Anot jos, tai patvirtina, kad gausios viešosios investicijos yra raktas stimuliuojant augimą, ir parodo gilios fiskalinių taisyklių peržiūros būtinybę. Tai reikalinga, jei norime palaikyti dabartinį atsigavimą ir atliepti didžiulius ateityje mūsų laukiančius iššūkius. ES ekonominių taisyklių reforma yra labai reikalinga, jei norime užtikrinti viešųjų investicijų tęstinumą tokiu mastu, jog įveiktume pandemiją ir atlaikytume padidintą krūvį sveikatos priežiūros paslaugoms.

Vis tik tokios investicijos turėtų tęstis ir po pandemijos, jei Europa siekia pereiti link žaliosios ekonomikos taip, kad tai būtų sąžininga darbuotojų atžvilgiu ir užtikrintų, jog mūsų pramonės šakos pasiruošusios skaitmeninei ekonomikai, bei neatsiliktų nuo globalių priešininkų.

„EK aiškiai sako, kad išaugusios energijos kainos ir tiekimo pusės sutrikimai kalti dėl pakilusios infliacijos, ir nemini atlyginimų kaip sunkinančios aplinkybės. Tiesą sakant, EK teigia, kas 2021 III-iame ketvirtyje matytas „lėčiausias augimo tempas nuo to laiko, kai prasidėjo pandemija“ ir kad realūs atlyginimai nukrito, „atsižvelgiant į stipriai išaugusias kainas vartotojams“. Vis tik spėjama, kad aukštą infliaciją didinančios priežastys dings iki metų pabaigos“, – sako L. Carr.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!