„Achemos” streikas persikelia ir į tarptautinę erdvę – visuomenė kviečiama pasirašyti peticiją

Streikas „Achemoje” tęsiasi: nors darbuotojai išgyvena didelę įtampą, jie vis dar pasiryžę siekti savo tikslų – konstruktyvaus socialinio dialogo bei kolektyvinės sutarties, kurioje būtų susitarta dėl darbo apmokėjimo sistemos, viršvalandžių trukmės, kitų svarbių garantijų.

„Kovosim iki paskutinio atodūsio, tik mūsų ginklai ne mirtini”, – neslepia vienas iš darbuotojų, streiko dalyvių. 

O tuo metu darbdavys toliau ignoruoja profesinę sąjungą bei streiko tikslus, ruošiasi galimai neteisėtam lokautui, siunčiamos žinutės su reikalavimu atsakyti, ar grįš į darbo vietas, ar ne, taip  bandydamas daryti įtaką darbuotojų apsisprendimui tęsti streiką. Pasirinkusiems streikuoti darbdavys ketina stabdyti darbo sutartis ir nemokėti atlyginimo. 

Užuot sėdusi prie stalo su darbuotojų atstovais vadovybė organizuoja susirinkimus atskiruose padaliniuose ir darbuotojams siūlo tai, ką jau seniai deryboms buvo parengusi profesinė sąjunga. Todėl dalis darbuotojų stebisi, kodėl darbdavys vis dar ignoruoja profesinę sąjungą, kaip teisėtą jų atstovą, ir nekviečia jos deryboms, nes iš darbdavio pareiškimų galima spręsti, kad finansinių pajėgumų tartis dėl geresnių garantijų darbuotojams bendrovė vis dėlto turi.

Panašu, kad šis precedento neturintis streikas sujudino visuomenę – ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, ar net už jos ribų. Jo eiga domisi ne tik patys darbuotojai ar jų atstovai, bet ir įvairios visuomeninės organizacijos bei institucijos, politikai ir tiesiog paprasti piliečiai.

Juntamas stiprus palaikymas tiek skleidžiant žinią apie streiką ir jo reikalavimus, tiek pagal galimybes pervedant lėšų į streiko fondą – jame sukaupta suma bus skirta streike dalyvaujančių darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti. 

O štai dabar palaikantieji streikuojančiųjų teisę į kolektyvines derybas gali pasirašyti tarptautinę peticiją “Labourstart” platformoje. Tai pirmoji peticija šioje pasaulinėje platformoje, skirta Lietuvai!

Toks būdas palaikyti achemiečius labai patogus, nes užtrunka vos kelias minutes. Tereikia suvesti nesudėtingus duomenis į tam tikrus laukelius, ir kreipimąsis pasieks adresatus – „Achemos” vadovus. 

Žinutėje darbdaviui pažymima, kad pasirašiusieji visiškai palaiko „Achemos“ darbuotojų streiką ir jų kovą už kolektyvines derybas. Taip pat vadovų prašoma, laikantis konstruktyvaus socialinio dialogo principų, pradėti derybas su profesine sąjunga ir pasirašyti kolektyvinę sutartį.

„Iš dabartinių darbdavio veiksmų galima susidaryti įspūdį, kad „Achemos” vadovai vis dar nenori matyti realybės – jog šis darbuotojų streikas nėra tik pačios bendrovės ar Jonavos regiono masto reikalas. Tačiau žinią apie šį įvykį sklinda jau visame pasaulyje. Peticiją pasirašo žmonės bei atsakingų institucijų atstovai iš įvairių pasaulio šalių, pavyzdžiui, darbuotojus palaiko Europos Parlamento, kitų europinių institucijų atstovai”, – atkreipia dėmesį Lietuvos pramonės profesinių sąjunga federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė. 

Ji pažymi, kad toks dabrdavio nusiteikimas užverti duris dialogui, taps pavyzdžiu kitiems, kaip nereikėtų elgtis su darbuotojų atstovais. Juk prasta reputacija, kaip blogas kvapas, nesiprausiant nepraeina. 

„Turiu vilties, jog dar galime perkrauti santykius naujai – pripažįstant profesinę sąjungą ir tvirtai tariantis dėl garantijų darbuotojams”, – pažymi D. Jakutavičė.

Tarptautinę peticiją, palaikančią „Achemos” darbuotojų reikalavimus, galima rasti pasekus šią tiesioginę nuorodą:

https://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=5065

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!