ETUC pozicija dėl minimalaus atlyginimo Europoje iniciatyvos

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) sveikina Europos Komisijos žingsnius, siekiant užtikrinti Europos darbuotojams tinkamą užmokestį už jų darbą.

ETUC generalinis sekretorius Luca Visentini, reaguodamas į EK iniciatyvą dėl sąžiningo minimalaus atlyginimo Europoje, teigė: „Tai, kad Europos Komisija pripažįsta, jog mažai uždirbančių darbuotojų situacija pablogėjo, o atlyginimų atskirtis išaugo, teikia vilties. Visgi, kai, nepaisant pagerėjusios ekonomikos padėties, realūs atlyginimai išlieka mažesni nei prieš dešimtmetį, Europos pastangos imtis veiksmų kovoti su per žemų atlyginimų problema yra pavėluotos.“

Generalinio sekretoriaus pavaduotoja Esther Lynch prideda, kad, deja, pateiktas konsultacinis dokumentas šiems svarbiems pasiūlymams yra nuviliamai lengvasvoris. Jos teigimu, pakelti įstatymais nustatomą minimalų atlyginimą iki 60 proc. nuo vidutinio atlyginimo ribos, t. y. oficialaus skurdo slenksčio, nepakanka. Tokiu atveju darbuotojai vis tiek sunkiai sudurs galą su galu.

Visiems darbuotojams privalo būti suteikta teisė prisijungti prie profesinių sąjungų ir derėtis su darbdaviais dėl sąžiningo užmokesčio. „EK galėtų parodyti pavyzdį ir pagaliau užtikrinti, kad viešojo sektoriaus sandoriuose galėtų dalyvauti tik tos įmonės, kurios pripažįsta ir dėl atlyginimų derasi su profesinėmis sąjungomis. Apie 2 trln. eurų (14 proc. BVP) per metus skiriama viešųjų institucijų perkamoms paslaugoms, darbams ir reikmenims. Šis aspektas būtų geriau išnaudotas užtikrinant ne žemiausią kainą, o realiai orius atlyginimus darbuotojams“, – pažymi E. Lynch.

ETUC primena, kad EK vadovė Ursula von der Leyen kolektyvines derybas pripažįsta esminiu socialiai orientuotos rinkos aspektu ir neseniai paprašė ETUC pateikti pasiūlymus, kaip būtų galima sustiprinti kolektyvines derybas kiekvienoje ES šalyje narėje. Akcentuotina, kad, remiantis Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) analize, kolektyvinių derybų teisės pažeidžiamos maždaug pusėje Europos valstybių.

Parengta pagal ETUC informaciją

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!