Seimas Darbo kodekso pataisų imsis jau po rinkimų

Seimas trečiadienį nepriims pirmųjų naujojo Darbo kodekso pataisų. Pakeitimų jis imsis jau po rinkimų.

Naujų siūlymų kol kas neapsvarstė parlamentinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas – jis trečiadienį paprašė Vyriausybės išvados. Opozicijai priklausantys liberalai ir konservatoriai pasigedo Trišalės tarybos pozicijos dėl naujų pataisų.

„Mes turime padaryti maksimaliai greitai, bet turime paisyti visų nuomonių“, – komitete trečiadienį teigė konservatorius Rimantas Jonas Dagys.

„Kai žinosime tą poziciją, tada bus greičiau galima priimti sprendimus, tegu Trišalė per savaitę įvertina tas pataisas“, – teigė liberalė Dalia Kuodytė.

„Neprieštarautume tokiam variantui, kad visi pasiūlymai praeitų pro Trišalę tarybą“, – teigė aplinkos apsaugos viceministras Gintaras Klimavičius.

Tačiau komitetas nepritarė tokiai idėjai – jis neįpareigojo Trišalės tarybos įvertinti pataisų, tačiau nutarė prašyti Vyriausybės išvados.

Parlamentarai siūlo įrašyti nuostatą, kad abejojant dėl darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygų, jos būtų aiškinamos darbuotojų naudai.

Taip pat siūloma išeitinę išmoką dvigubinti tais atvejais, kai darbuotojas  pats nutrauks sutartį dėl ligos, neįgalumo arba sukakus pensijos amžiui, taip pat dėl šeimos nario slaugos. Siūloma trigubinti įspėjimo terminus darbuotojams, auginantiems vaikus. Darbuotojams, auginantiems vaikus, taip pat numatoma pirmenybė suteikiant atostogas, numatomos ir kitos garantijos   darbuotojams.

Vieni parlamentarai siūlo uždrausti nenustatytos apimties darbo sutartis, o kiti tokias sutartis sudaryti tik su apdraustais asmenimis. Be to, siekiama įteisinti trumpesnę darbo dieną prieš šventes, darbdavius įpareigoti į darbo laiką įtraukti viršvalandžius, darbą švenčių, poilsio dienomis, naktį ir papildomą darbą  pagal susitarimus.

Taip pat siūlo nustatyti, kad už sutrumpintą darbo  laiką būtų mokama kaip už visą darbo laiką, o laikinojo darbo sutarties darbdaviai galėtų būti tik Vyriausybė ar jos licenciją gavusi laikinojo įdarbinimo įmonė.

Dalis Seimo narių siūlomų pataisų sutampa su atmestomis prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlytomis pataisomis – ji  nuo sausio turintį įsigalioti turintį kodeksą vetavo, sakydama, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir „įteisina darbdavių dominavimą“. Seimas prieš porą savaitę atmetė šalies vadovės veto ir paliko birželį priimtą kodekso variantą, bet dabar jį tobulina.

 

BNS informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!