LPSK: smerkiame švietimo profesinėms sąjungoms pažadus sulaužiusią Vyriausybę

Pirmadienio, rugsėjo 19 d., Vyriausybės pasitarime nepritarta švietimo šakos kolektyvinės sutarties projektui. Jis grąžintas Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) tobulinti. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) palaiko šalies švietimo profsąjungas ir smerkia vienašališkus Vyriausybės pakeitimus. Nė nepasivarginus pasitarti su profesinėmis sąjungomis, iš projekto liepta išbraukti nuostatas, susijusias su lėšų poreikiu.

Šalies valdžia, ignoruodama per bene dvejus metus tarp švietimo profsąjungų bei Švietimo ir mokslo ministerijos pasiektus susitarimus, dar kartą pademonstravo savo niekinantį požiūrį į socialinį dialogą, sulaužė ankstesnius pažadus bei nepaisė ne tik šalies įstatymų, bet ir Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų.

„Didžioji dalis švietimo profesinių sąjungų yra LPSK nariai, tad, be abejo, visakeriopai palaikome juos, – pabrėžia LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas. – Turėjome progą žengti pirmą žingsnį link realaus socialinio dialogo biudžetiniame sektoriuje. Tai būtų tapę sektinu pavyzdžiu, bet, deja, Vyriausybės trumparegiškumas tam užkirto kelią.“

Pasak jo, tokia kolektyvinė sutartis, apimanti ir darbo apmokėjimo sistemą, buvo pažangi ir panašėjo į skandinaviškąją praktiką. Vis tik Vyriausybė, nemačiusi reikalo derėtis ir iš švietimo šakos kolektyvinės sutarties projekto išbraukusi esminę nuostatą, dar kartą parodė, kad jai priimtiniau viską spręsti vienašališkai, o pasiekti susitarimai mažai ką reiškia.

„Iš gero sumanymo teliko deklaratyvus, realios vertės neturintis dokumentas. Nors pasisakoma dėl lankstesnio Darbo kodekso, pagal kurį profsąjungos pasirašytų daugiau kolektyvinių sutarčių ir taip esą geriau atstovautų dirbantiesiems, matome, kad kalbos skiriasi nuo realių darbų“, – sako A. Černiauskas.

Primintina, kad Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius anksčiau buvo pažadėjęs kelti atlyginimus pedagogams. Tuomet Premjero pasirašytame susitarime su švietimo profsąjungomis sutarta, kad vėliau per kolektyvinę sutartį bus konkrečiai nuspręsta, kaip tai reikėtų įgyvendinti.

Šalies pedagogų interesams atstovaujančios profesinės sąjungos nesutinka taikstytis su tokiu nesąžiningu bei nepagarbiu elgesiu. LPSK palaiko jų planus teisinėmis priemonėmis ginti savo interesus bei skatina prisijungti prie jų Tarptautinę Mokytojo dieną (spalio 5 d.) rengiamos akcijos prie Vyriausybės.

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!