Solidarumas suprantamas skirtingai

Kitos žinybos giriasi pasielgusios priešingai ir sutaupiusios nemažai lėšų, rašo „Lietuvos žinios“.


Vos galą su galu suduriančios biudžetinės įstaigos ar privačios bendrovės pagerinti finansinę padėtį bando bent savaitei siųsdamos savo darbuotojus nemokamų atostogų. Tokios praktikos teko imtis ir nemažai daliai medicinos įstaigų. Gydytojai ne kartą viešai piktinosi, kad jiems teks pusę mėnesio gyventi be jokio užmokesčio. Valdžia nuolat primena būtinybę sunkmečiu būti solidariems, tačiau taupyti pasiryžusios toli gražu ne visos valstybinės institucijos.


„Nemokamos darbuotojų atostogos būtų nebent geras viešųjų ryšių triukas, bet tai neturėtų didelės įtakos darbo užmokesčio fondui“, – LŽ aiškino laikinasis Seimo kancleris Gedeminas Aleksonis. Pasak jo, parlamento kanceliarijos darbuotojai eina poilsiauti be užmokesčio tik tada, jei yra ką nors suplanavę, to daryti jų niekas neragina. G. Aleksonio teigimu, kanceliarijoje panaikinus dalį etatų, darbo užmokesčio fondas kol kas ne kiauras, tad kraštutinių priemonių imtis esą nebūtina.


 


Nespėja atlikti darbų  


„Finansų ministerija – ne ta institucija, kuri lengva ranka galėtų darbuotojus leisti nemokamų atostogų. Tiesiog turime per daug darbo“, – LŽ aiškino Finansų ministerijos Personalo skyriaus vedėja Gražina Urbonienė. Jos teigimu, ministerijos vadovybė neragino darbuotojų išeiti tokių atostogų. G.Urbonienė pridūrė, kad dėl didelio užimtumo ministerijos tarnautojai negali išeiti net eilinių atostogų.

Nemokamų atostogų nesiunčiami ir Kultūros ministerijos darbuotojai. Pasak ministro atstovo spaudai Mindaugo Valiukevičiaus, ši ministerija yra ir taip mažiausia iš visų, jai trūksta dar bent 15 etatų. „Statistika rodo, kad prie kiekvienos programos pas mus dirba po pusę žmogaus, krūviai dideli, todėl negalime sau leisti kuriam laikui atsisakyti darbuotojų“, – tikino jis.


 


Taupo kitaip  


Teisingumo ministerijos atstovai teigė sutaupę kitais būdais, todėl leisti darbuotojų nemokamų atostogų šiemet veikiausiai neprireiks. „Sumažinome administracines, reprezentacines išlaidas, mažiau pinigų skyrėme autoūkiui“, – LŽ vardijo ministro patarėja Vaida Vincevičiūtė. Ji pridūrė, kad nuo metų pradžios etatų sumažėjo nuo 160 iki 139, tai leido sutaupyti šiek tiek lėšų.


Sveikatos apsaugos ministro patarėja Ieva Paulauskienė taip pat tikino, kad finansinė padėtis šioje institucijoje neverčia imtis kraštutinių priemonių. „Metų pradžioje numatę, kad gali kilti problemų dėl darbo užmokesčio, atlikome skyrių restruktūrizaciją. Kai kurie anksčiau departamentams nepavaldūs skyriai buvo prie jų prijungti, sumažėjo etatų kategorijos, o kartu ir algų dydis“, – paaiškino ji.


Patarėjos teigimu, Sveikatos apsaugos ministerijoje iš viso pluša apie 180 darbuotojų, o tai nėra daug. „Vasarą, kai daug kas išeina planinių atostogų, dalį tarnautojų išleidus nemokamo poilsio nebūtų užtikrintas normalus ministerijos darbas“, – sakė I. Paulauskienė. Atostogų be užmokesčio savo tarnautojų nesiunčia ir Ūkio bei Energetikos ministerijos.


 


Atostogauja savo noru?  


Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) tarnautojai nebuvo raginami nemokamai atostogauti. SADM Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Lina Burbaitė LŽ sakė, kad taupoma kitais būdais, nemokami jokie priedai – už pavadavimą, papildomus darbus, nekuriami nauji etatai. „Tačiau kol kas negalima pasakyti, kokia situacija susiklostys vėlesniais mėnesiais“, – pridūrė ji.


L. Burbaitė atkreipė dėmesį, esą nemokamos atostogos suteikiamos darbuotojo prašymu – įstaiga ar įmonė negali jo priversti poilsiauti be atlygio.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovybė taip pat neragino darbuotojų pailsėti nuo darbo be užmokesčio. Tačiau, ŽŪM laikinosios Personalo skyriaus vadovės Jūratės Rusteikienės teigimu, žmonės esą susipranta patys ir pasiprašo tokių atostogų. Vidutiniškai imamos 5 darbo dienų nemokamos atostogos.


 


Parodys pavyzdį  


„Nevadinčiau to prašymu, bet ministras darbuotojams užsiminęs, kad šie gali išeiti nemokamų atostogų“, – LŽ teigė Susisiekimo ministerijos kancleris Alminas Mačiulis. Anot jo, tokia galimybe jau pasinaudojo apie 10 proc. ministerijos tarnautojų. Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis anksčiau yra pareiškęs, jog pats išeis nemokamų atostogų. Jis pripažino, kad algų fondas šiuo metu jau skylėtas.

„Darbuotojai patys mato situaciją, todėl susipranta. Jeigu metų pabaigoje darbo užmokesčio fondas kels didesnį susirūpinimą, paraginsime griežčiau, – sakė kancleris A. Mačiulis. – Tačiau dabar dar nėra būtinybės darbuotojus masiškai leisti nemokamų atostogų.“


 


Grafikai paruošti  


Aplinkos ministerijoje – kitokia tvarka. Čia jau sudarytas grafikas, pagal kurį tarnautojai šiemet eis nemokamų atostogų. Kiekvienas jų turi be atlygio poilsiauti po 15 dienų. „Kai kurie darbuotojai jau ilsėjosi visas 15 dienų, kiti tai padarys nuo rugsėjo. Kiek iš viso darbuotojų buvo išėję tokių atostogų, pasakyti labai sunku“, – LŽ teigė Aplinkos ministerijos Personalo skyriaus vyriausioji specialistė Danguolė Mejerienė. Tokį grafiką sudariusi ir Vidaus reikalų ministerija (VRM).


Šios institucijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Violeta Kiburytė LŽ tvirtino, kad iki spalio visi darbuotojai turės po savaitę atostogauti nemokamai. „Kai kas jau buvo išėję, kai kas dar ne, bet prašymus esame parašę visi“, – tikino VRM atstovė. Ji pridūrė, kad iki spalio taip ketinama sutaupyti 235 tūkst. litų.


VRM vadovas Raimundas Palaitis anksčiau yra sakęs, jog, jei reikės, vėliau nemokamų atostogų gali būti paprašyti išeiti bent jau padalinių vadovai. Ministerija nemokamų atostogų grafiką žada suderinti taip, kad dėl tarnautojų atostogų nesumažėtų darbo intensyvumas.


 


Sutaupė milijoną  


Nemokamų atostogų paraginti eiti ne tik Krašto apsaugos ministerijos (KAM), bet ir visos krašto apsaugos sistemos darbuotojai. „Vadovybė paprašė susiprasti ir per metus išeiti tokių atostogų bent savaitei. Tai padaryta argumentuojant sunkia finansine padėtimi“, – LŽ aiškino KAM Viešųjų ryšių departamento vadovė Rūta Putnikienė.


Jos duomenimis, iki dabar ministerijos darbuotojai nemokamai atostogavo 649 dienas. Visos krašto apsaugos sistemos darbuotojai, ilsėjęsi be užmokesčio, esą jau sutaupė apie 1 mln. litų.


 


Išgirdo raginimą  


Smarkiai taupyti nusiteikusi ir Užsienio reikalų ministerija (URM). Jos vadovas Vygaudas Ušackas anksčiau yra teigęs, kad norint 4 mln. litų sumažinti institucijos darbo užmokesčio fondą, kiekvienas darbuotojas šiemet turėtų 2 savaites atostogauti be atlygio. URM Viešųjų ryšių skyrius LŽ informavo, kad ministerijos darbuotojai išgirdo ministro raginimą. Šiuo metu 291 URM tarnautojas jau yra paėmęs 1471 nemokamų atostogų dieną. 247 diplomatinių atstovybių darbuotojai yra paėmę 1700 nemokamų atostogų dienų.

Nemokamų atostogų vajus numatomas ir Vyriausybės kanceliarijoje. Kanclerio pavaduotojas Olegas Romančikas LŽ sakė, kad darbuotojams teks nemokamai ilsėtis bent po 5 darbo dienas. „Taip taupyti pradedame tik dabar, nes pamatėme, kad algoms tikrai pritrūks pinigų“, – pridūrė jis. Kanclerio pavaduotojas pabrėžė, kad pirmiausia tokias atostogas turės „išbandyti“ kanceliarijos vadovybė.


 


 


Lauryna Vireliūnaitė


„Lietuvos žinios“

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!