113-ojoje Tarptautinėje darbo konferencijoje – reikšmingi sprendimai dėl deramo darbo platformų ekonomikoje

2025 m. birželio 2-13 dienomis Ženevoje vyksta 113-oji Tarptautinė darbo konferencijos sesija, kurioje vyriausybių, darbdavių ir darbuotojų atstovai, be kita ko, diskutuoja ir apie deramo darbo užtikrinimo platformų ekonomikoje iššūkius bei būtinybę kurti tarptautinius darbo standartus šioje srityje.

Dauguma vyriausybių bei profesinių sąjungų bei dalis darbdavių organizacijų pritarė, kad būtina priimti naujus tarptautinius darbo standartus, skirtus platformų darbuotojų teisių reglamentavimui. Tai pirmasis žingsnis link to, kad būtų sprendžiami šios srities darbuotojų patiriamus sunkumai – pajamų nestabilumas, socialinės apsaugos trūkumas, darbo santykių klasifikavimo neaiškumas, teisingo apmokėjimo už darbą stoka, apsaugos priemonių stygius, apribotos kolektyvinės teisės, ginčų sprendimo galimybės, kt.

Visgi, prasidėjus balsavimui dėl tarptautinių teisės aktų, darbuotojų ir darbdavių nuomonės išsiskyrė: dauguma profesinių sąjungų delegatų balsavo dėl Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) rekomendacijų ir Konvencijos dėl platforminio darbo. Tuo metu, darbdavių organizacijos balsavo prieš Konvencijos priėmimą, ir tik profesinių sąjungų bei vyriausybių atstovų vieningi balsai atvėrė kelią naujai TDO konvencijai, kuri reglamentuotų privalomas nuostatas bei papildomas gaires valstybėms.

Diskusijos dėl Konferencijos rėmėsi išsamia TDO analize, apimančia tarptautinės teisės spragas, pasaulinių praktikų apžvalgą ir apklausos duomenis iš 141 valstybės bei daugiau kaip 300 darbdavių ir darbuotojų organizacijų.

„Naujoji konvencija nustatytų tarptautinius standartus platformų darbuotojams bei padėtų užtikrinti teisingesnį atlyginimą. Taip pat numatytos nuostatos dėl saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo vietų. Labai svarbu, kad užtikrinama ir darbuotojų socialinė apsauga: socialinio draudimo prieinamumas, net jei darbuotojai klasifikuojami kaip savarankiškai dirbantys. Kalbama ir apie teisę būti atstovaujamiems ir dalyvauti socialiniame dialoge”, – komentuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės pavaduotojas, Lietuvos geležinkelininkų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Artūras Černiauskas, kuris TDO konferencijoje atstovauja Lietuvos profesinėms sąjungoms.

Anot jo, 113-oji TDO konferencija – pirmasis žingsnis dviejų etapų procedūroje, kurioje siekiama sukurti ir priimti minėtus standartus. Galutinė diskusija ir priėmimas planuojami 114-ojoje TDK 2026 m., po kurios valstybės turės svarstyti ratifikavimą ir įgyvendinimą.

Konvencija ir rekomendacija būtų svarbus žingsnis siekiant užtikrinti, kad platformų darbas visame pasaulyje atitiktų deramo darbo principus, nepriklausomai nuo darbo formos.

Tarptautinės darbo konferencijos sesija – tai aukščiausias TDO valdymo organas, kuris svarsto ir priima TDO konvencijas ir rekomendacijas, sprendžia dėl naujų narių priėmimo, keičia TDO konstituciją, svarsto svarbiausius TDO bendros politikos ir ateities veiklos klausimus, renka TDO Valdymo tarybą bei tvirtina TDO biudžetą.

Pažymėtina, kad šių metų konferencijos sesijoje, birželio 11 d., vyks renginys, skirtas pasaulinei kovos su vaikų darbu dienai paminėti, o birželio 12 d. organizuojamas tas aukšto lygio forumas, skirtas pasaulinės socialinio teisingumo koalicijos veiklai pristatyti.

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!