Reikšmingas žingsnis stipresniam darbuotojų balsui Europoje: pritarta naujai EDT direktyvai

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) palankiai vertina birželio 5 d. įvykusį Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto balsavimą dėl peržiūrėtos Europos darbo tarybų (EDT) direktyvos. ETUC ragina ES valstybes nares patvirtinti šį sprendimą 2025 m. birželio 19 d. numatytame ES Tarybos posėdyje Liuksemburge.

Šis balsavimas žymi svarbų žingsnį stiprinant darbuotojų teises tarptautinėse įmonėse Europoje ir atveria kelią galutiniam direktyvos priėmimui. Už direktyvą balsavo 35 komiteto nariai, prieš – 10, susilaikė – 3. Tai rodo platų politinį palaikymą siekiant užtikrinti, kad darbuotojai turėtų realią ir užtikrintą galimybę dalyvauti sprendimų priėmime.

Įsigaliojus naujai direktyvai, valstybės narės turės per dvejus metus ją perkelti į nacionalinę teisę.

Kodėl reikalinga direktyvos peržiūra?

Nuo 2009 m. galiojanti direktyva pasirodė nepakankama – trūko aiškių vykdymo užtikrinimo mechanizmų, konsultacijos dažnai būdavo formalios ir neefektyvios. Profesinės sąjungos, ypač ETUC, siekė pokyčių, kad EDT taptų realiu darbuotojų balsu įmonėse, ypač esant ekonominiams ar struktūriniams pokyčiams.

Pagrindiniai pokyčiai, numatyti naujoje direktyvoje:

  • Bus lengviau steigti EDT;

  • Išplėstas darbuotojų, turinčių teisę į atstovavimą, ratas.

  • Aiškiau apibrėžtos konsultacijų procedūros;

  • Numatytas privalomas atsakas darbuotojams.

  • Stiprinamas EDT finansavimas, užtikrinamas ekspertų ir mokymų prieinamumas.

  • Įtvirtinamas lyčių balansas;

  • Numatyta galimybė EDT kreiptis į teismus, o valstybės narės privalės numatyti realias sankcijas už pažeidimus.

Ši direktyvos peržiūra yra reikšmingas žingsnis stiprinant darbuotojų balsą tarptautinėse įmonėse, užtikrinant, kad jų teisės būtų realiai įgyvendinamos. Tai prisideda prie stipresnio socialinio dialogo ir demokratiškesnių darbo santykių visoje Europoje.

Kas gi tos EDT ir kodėl jos tokios svarbios darbuotojams?

Primintina, kad EDT – tai įmonės arba įmonių grupės, veikiančios Europos Sąjungoje (ES) ir Europos ekonominėje erdvėje (EEE), darbuotojų atstovų organas, skirtas informuoti ir konsultuoti darbuotojus apie svarbius sprendimus, turinčius įtakos visai įmonei ar jos padaliniams keliose šalyse. EDT steigiamos daugianacionalinėse įmonėse arba įmonių grupėse, turinčiose ne mažiau kaip 1 000 darbuotojų visoje ES/EEE ir bent po 150 darbuotojų bent dviejose šalyse.

Jos užtikrina, kad darbuotojai būtų informuojami ir konsultuojami apie svarbius sprendimus, galinčius paveikti jų darbo sąlygas visoje Europoje.

Lietuvos atstovai taip pat dalyvauja minėtose tarybose – tiesa, tokių tarptautinių korporacijų, veikiančių mūsų šalies teritorijoje nedaug.  Štai Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) mastu profesinės sąjungos turi atstovus „Philip Morris International“, ORLEN įmonių grupė, „Mondelēz International”.

Pažymėtina, kad mūsų šalyje galioja Lietuvos Respublikos Europos darbo tarybų įstatymo 2011 m. redakcija. Šis įstatymas taikomas, jeigu Europos Sąjungos įmonės, taip pat Europos Sąjungos įmonių grupės kontroliuojančiosios įmonės buveinė yra Lietuvos Respublikoje.

 

Straipsnyje naudota etuc.org informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!