
Darbuotojai visoje Belgijoje dalyvauja visuotiniame vienos dienos streike, siekdami pasipriešinti prieš darbuotojus nukreiptoms priemonėms, numatytoms vyriausybės koalicijos susitarime: prieš drastiškus biudžeto mažinimus ir vyriausybės atsisakymą tinkamai apmokestinti turtinguosius.
Pensijų sistemos prastėjimas, kolektyvinėse sutartyse numatytų premijų už viršvalandžius panaikinimas, draudimai rengti demonstracijas ir reikalavimas profesinėms sąjungoms teikti ataskaitas apie savo streikų fondus – tai tik kelios iš priemonių, kurias numato Belgijos vyriausybės koalicijos susitarimas.
Šios priemonės nebuvo įtrauktos į prieš rinkimus partijų skelbtas programas. Priešingai, kai kurios iš jų netgi žadėjo didinti gyventojų perkamąją galią. Tačiau darbuotojai aiškiai parodė, kad tokia išdavystė nebus priimti be pasipriešinimo.
Po didžiulės demonstracijos, kurioje praėjusį mėnesį dalyvavo daugiau nei 100 000 žmonių, šiandienis visuotinis streikas rodo ryžtą priversti šią vyriausybę atsakyti už savo veiksmus.
Belgijos vyriausybė, vadovaujama vadinamosios „Arizonos koalicijos”, mėgina pateisinti savo siūlomas priemones kaip būtinas vaikų ateičiai užtikrinti ir tvirtina, kad nėra jokios alternatyvos. Tačiau darbuotojai atmeta šį argumentą kaip klaidinantį. Jie protestuoja prieš atlyginimų įšaldymą, automatinės indeksacijos reformavimą, naktinio ir viršvalandinio darbo nuvertinimą bei sekmadieninio darbo normalizavimą. Taip pat darbuotojai nepritaria socialinių išmokų mažinimui, spaudimui sergantiems žmonėms grįžti į darbą.
Pasak darbuotojų, šios priemonės neatneš naudos nei jiems, nei jų vaikams, o vieninteliai tikrieji naudos gavėjai yra akcininkai. Nepaisant vyriausybės teiginių, kad pinigų nėra, verslas Belgijoje gauna didžiules subsidijas – kasmet tam skiriama 16 milijardų eurų. Tuo tarpu sveikatos apsaugai, pensijoms ir nedarbo išmokoms planuojama sutaupyti 5,4 milijardo eurų. Nors turtingiesiems įvedamas kapitalo prieaugio mokestis, jis turėtų sugeneruoti tik 500 milijonų eurų, o jo įgyvendinimui aktyviai priešinasi kai kurios politinės partijos.
Belgijos darbuotojai nebesutinka vieni nešti finansinę naštą, kai tuo tarpu didelės įmonės ir turtingieji išlaiko savo privilegijas. Streikas yra jų atsakas į vyriausybės socialiai neatsakingą politiką ir reikalavimas tikros ekonominės lygybės.
Šaltiniai:
https://etuc.org/en/pressrelease/solidarity-general-strike-belgium