
Kovo 18 d. įvykusiame Lietuvos trišalės tarybos posėdyje buvo pristatyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti įstatymų projektai, kuriais siekiama sustiprinti darbdavių bei darbuotojų atstovavimą ir padidinti kolektyvinių sutarčių aprėptį.
Šiais projektais siūloma atsisakyti apribojimų nacionalinio lygmens kolektyvinėse sutartyse susitarti kitaip, nei numatyta Darbo kodekse; aiškiau reglamentuoti nacionalinio ir šakos ar teritorinio lygmens kolektyvinių sutarčių išplėtimą atitinkamai visiems Lietuvos darbuotojams arba tam tikroje šakoje ar teritorijoje dirbantiems darbuotojams; nustatyti darbuotojų atstovų dalyvavimą valstybės ar savivaldybės valdomų bendrovių ir jų dukterinių bendrovių valdybose; didinamos baudos už darbo teisės normų pažeidimą, kai kyla kolektyvinis darbo ginčas dėl teisės ir ši bauda siejama su MMA; lengvinamas streiko paskelbimas, ypač trumpinant paskelbimo terminus, numatoma apmokėti už tarpininko samdymą iš valstybės biudžeto, siekiant, kad šalims būtų lengviau susitarti dėl kolektyvinės sutarties sudarymo; suminės darbo laiko apskaitos įvedimo tobulinimas ir kitos nuostatos.
Darbdavių pusę papiktino vyriausybės atstovų parengti neva vienai, t.y. darbuotojų, pusei palankūs pasiūlymai, jie pageidavo į paketą įtraukti ir darbdavių siūlymus, o jiems suformuluoti esą reikia mažiausiai dviejų mėnesių.
Laikinasis LPSK vadovas Audrius Gelžinis savo ruožtu stebėjosi darbdavių reakcija, nes pasiūlyti pakeitimai nėra staigmena, o visi jie buvo numatyti vyriausybės programoje ir pateikiami diskusijoms Trišalei tarybai.
LPSK atstovas Trišalėje taryboje Artūras Černiauskas priminė darbdaviams, jog jie niekada nesinaudojo Darbo kodekse numatytomis galimybėmis kolektyvinėse sutartyse susitarti dėl nukrypimų nuo įstatymo normų, o šie pasiūlymai suteikia daugiau galimybių dar labiau liberalizuoti darbo santykius.
Kita LPSK atstovė Dalia Jakutavičė antrino sakydama, jog kito kelio nėra, abi pusės turi išmokti susitarti, o ne atsitverti siena.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Aušra Putk pabrėžė, jog ministerija turi pareigą įgyvendinti vyriausybės programą, todėl pagal ją pasiūlymai ir teikiami. Jos teigimu, pasiūlymų nenorima primesti, kaip tik jie pristatyti susipažinti ir toliau svarstyti Darbo santykių komisijoje. SADM Darbo teisės grupės vadovė Vita Baliukevičienė jai antrino sakydama, jog kai kurie pasiūlymai pateikti net su alternatyvomis ir svarstomi visi straipsniai bus pažodžiui. Jos teigimu, SADM nebus „užsispyrusi“ ir yra pasirengusi daryti nuolaidų.
Sutarta, kad darbdavių ir profesinių sąjungų atstovai pateiks savo pastabas iki šių metų gegužės 9 d. ir jos iš karto bus perduotos svarstyti Trišalės tarybos Darbo santykių komisijai.
Kitas Trišalės tarybos posėdis – balandžio 29 d.