LPSK – vienareikšmiškai prieš automatinį, „prievartinį“ įtraukimą į antros pakopos pensijų kaupimą

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) jau ne vienerius metus kritikuoja ydingą II pakopos pensijų kaupimo sistemą, ypač automatinį žmonių į ją įtraukimą, kuris kelia pagrįstą visuomenės pasipiktinimą.  LPSK valdyba, apsvarsčiusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pristatytus pasiūlymus, kaip būtų galima patobulinti antrąją pensijų kaupimo pakopą, pritaria siekiui šią sistemą paversti savanoriška.

LPSK niekada nepasisakė prieš papildomus kaupimo oriai senatvei mechanizmus, tačiau griežtai kritikuoja Lietuvoje esamą II pakopos pensijų sistemą, kuri paremta privačių pelno siekiančių pensijų fondų interesais. Jie ne tik neįsipareigoja indeksuoti išmokų  darbuotojams išėjus į pensiją, bet ir neprisiima jokių rizikų nesėkmingo investavimo atveju. Vieninteliai nukentėjusieji nesėkmės atveju – II pakopos sistemos dalyviai.

„Prievarta sukurtos sistemos negali būti tvarios, efektyvios ir ilgaamžės. Automatinis įtraukimas į antros pakopos pensijos kaupimo modelį ne tik nemotyvuoja, neskatina rūpintis savo ateitimi, bet negarantuoja ir  orių pensijų. Ypač mažas pajamas gaunantiems darbuotojams“, – komentuoja LPSK pirmininkas Audrius Gelžinis.

Tokią sistemą jau seniai sukritikavo mokslininkai, tarp jų – ir Nobelio premijos laureatai, todėl išsivysčiusios šalys jos niekada netaikė. Toks modelis buvo primesta Centrinės ir Rytų Europos šalims, tačiau vienaip ar kitaip jo jau atsisakė Vengrija, Bulgarija, Kroatija, Slovakija, Lenkija ir Estija.

Žmonės Lietuvoje klaidinami jiems sakant, jog tokios sistemos neva yra ir pažangiose Vakaruose, ypač Skandinavijos šalyse, tačiau nutylima, jog daugeliu atvejų vadinamosios II pakopos kaupimo pensijų fondai ten yra ne pelno siekiančios organizacijos. Jos dažniausiai būna sukurtos darbdavių ir darbuotojų susivienijimų bei vadinamos profesiniais pensijų fondais.

LPSK valdybos nuomone, pensijų kaupimas privačiuose II pakopos pensijų fonduose jokiu būdu negali būti privalomas ar pusiau privalomas. Tai turi būti išskirtinai savanoriška sistema.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!