Europos Komisijos pirmininkės pažadai darbuotojams turi virsti teisės aktais

Europos profesinės sąjungos ragina antrai kadencijai išrinktą Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen išpildyti savo pažadus dirbantiesiems, paverčiant juos direktyvomis ir skiriant jų įgyvendinimui reikalingą finansavimą.

Ursulos von der Leyen paskelbtose politinėse gairėse pateikiami šie pažadai: 

  • „Kokybiškų darbo vietų planas“, kuriuo bus skatinamas sąžiningas darbo užmokestis, geros darbo sąlygos, didinama kolektyvinių derybų aprėptis.
  • Iniciatyvos, kuriomis siekiama išsiaiškinti, kaip skaitmenizavimas veikia darbo pasaulį, pradedant dirbtinio intelekto, baigiant nuotolinio darbo ir „teisės atsijungti“ nebuvimo poveikiu darbuotojų psichikos sveikatai.
  • Visiems teisingo perėjimo (prie žaliosios ir skaitmeninės ekonomikos) užtikrinimas, ilgalaikiame ES biudžete tam skiriant gerokai daugiau finansavimo.
  • Europos Komisijos nario paskyrimas, į kurio pareigas įeis būsto politikos koordinavimas; pirmojo istorijoje „Europos įperkamo būsto plano“ paskelbimas.
  • Pramonės politika, kurianti kokybiškas darbo vietas.
  • Viešųjų pirkimų direktyvos persvarstymas.

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) ir jos narės jau kurį laiką ragino institucijas imtis iniciatyvų šiose srityse bei sieks įsitraukti ir stebėti, kaip šie pažadėti pasiūlymai bus įgyvendinti praktiškai.

ETUC generalinė sekretorė Esther Lynch teigė:

„Europai skubiai reikia užgesinti šį ekonominio nesaugumo gaisrą, kuris atėmė iš milijonų dirbančių žmonių galimybę gyventi padorų gyvenimą ir sukėlė kraštutinės dešinės iškilimą Europos Parlamento rinkimuose.

Ursulos von der Leyen politinėse gairėse pateikta keletas vertingų pasiūlymų, kaip spręsti ekonominio nesaugumo problemą, pavyzdžiui, didinti kolektyvinių derybų aprėptį, kad daugiau darbuotojų gautų atlyginimą, iš kurio būtų galima susikurti orų gyvenimą, ir imtis precedento neturinčių ES veiksmų dėl įperkamo būsto.

Tinkamas finansavimas ir teisingo perėjimo direktyva taip pat būtų veiksmingas būdas baimę dėl ekologinio ir skaitmeninio perėjimo paversti kokybiškomis naujomis darbo vietomis.

Dabar turi sekti teisėkūros įsipareigojimai. Žodžių nepakanka, o darbuotojams reikia konkrečių veiksmų. Vienas iš būdas paskatinti kolektyvines derybas – į atnaujintą viešųjų pirkimų direktyvą įtraukti nuostatą, kuri užtikrintų, kad tik kolektyvines sutartis turinčios įmonės galėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Tačiau taip pat kyla ir pavojus, kad šiems pozityviems įsipareigojimams gali pakenkti tai, kad Ursulos von der Leyen programoje nemažai dėmesio skiriama rinkos dereguliavimui, kuris padidintų ekonominį nestabilumą ir ES socialinę rinkos ekonomiką paverstų kažkuo panašiu į JAV stiliaus kapitalizmą, kuriame „laimėtojas pasiima viską“, o besiverčiantys sunkiau yra palikti užnugaryje.

Be to, norint realiai užtikrinti sąžiningas sąlygas dirbantiesiems, reikia papildomų priemonių, kurių gairėse nėra: pavyzdžiui, dėl sąžiningo apmokestinimo ir užtikrinimo, kad būtų laikomasi darbuotojų teisių sudarant subrangos sutartis ir pasitelkiant tarpininkus.“

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!