Hibridinis darbas skatina didesnį moterų, auginančių vaikus, įsitraukimą į darbo rinką

Dėl tobulėjančių technologijų ir po pandemijos išmoktų pamokų, hibridinio darbo galimybė tampa vis paklausesnė tarp darbuotojų įvairiuose sektoriuose. Šis pokytis yra reikšmingas reikšmingas visiems, tačiau itin perspektyvus jis yra vienai konkrečiai demografinei grupei – moterims, auginančioms vaikus.

Neseniai atliktame Emmos Harrington ir Matthew E. Kahno tyrime nagrinėjama, kokią naudą hibridinis darbo modelis gali atnešti mamoms. Remdamiesi JAV namų ūkių apklausų ir darbo laiko apskaitos dienoraščių duomenimis, jie nustatė, jog ten, kur padaugėjo galimybių dirbti nuotoliniu būdu, padidėjo ir motinų užimtumo lygis (lyginant su vaikų neturinčių moterų užimtumo lygiu). Konkrečiau – 10% padidėjus darbo iš namų lygiui, motinų užimtumas, palyginti su kitomis moterimis, išaugo maždaug 0,78 procentinio punkto. Ši tendencija ryškiausiai atsiskleidė sektoriuose, kurie tradiciškai mažiau draugiški šeimai ir dirbančioms mamoms, pavyzdžiui, finansų ir rinkodaros sektoriuose. Pažymėtina, kad analogiško poveikio dirbantiems tėčiams nustatyta nebuvo.

Tyrime teigiama, kad darbas iš namų gali prisidėti prie lyčių lygybės darbo rinkoje, kadangi jis mažina vadinamąją motinystės bausmę – finansines ir profesines kliūtis, su kuriomis susiduria moterys, susilaukusios vaikų.

Taip pat nurodoma, jog tai teikia naudą ir visai šeimai ir vaikams, kadangi moterys ne tik išsaugo savo darbo vietas, bet ir pajams. Be to, atsižvelgiant į tai, ką žinome apie vaikų vystymąsi, darbas iš namų taip pat gali turėti didelį poveikį jaunajai kartai, kurai tėvai galės skirti daugiau dėmesio, priežiūros bei geriau juos aprūpinti dėl didesnių šeimos gaunamų pajamų.

Visgi, kaip parodė pandemija, darbas iš namų yra prabanga, paprastai prieinama tik aukštos kvalifikacijos darbuotojams. Taigi, Harrington ir Kahn tyrime įvardytas poveikis greičiausiai bus neproporcingai didesnis darbuotojams, kurie yra labiau išsilavinę ir finansiškai apsirūpinę. Dėl to svarbu plėtoti ir kitas priemones, remiančias motinystę bei skatinti darbuotojų kvalifikacijų kėlimą. Taigi, nuotolinis darbas nėra panacėja nuo visų darbo rinkos problemų, tačiau kai kuriose pramonės šakose jis gali padėti išjudinti svarbią mūsų gyventojų dalį.

Nuoroda į tyrimą – čia.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!