Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) paskelbto 2024 m. pasaulinio teisių indekso rezultatai – nuviliantys. Jie parodo, jog darbuotojų teisės visame pasaulyje silpnėja. Net 87% pasaulio šalių pažeidžiama teisė streikuoti ir 79% šalių pažeidžiama teisė į kolektyvines derybas.
„Jau vienuolika metų indeksas stebi spartų darbuotojų teisių silpnėjimą visuose pasaulio regionuose. Darbuotojai yra demokratijos širdis, o jų teisė būti išklausytiems yra labai svarbi demokratinių sistemų sveikatai ir tvarumui. Kai jų teisės pažeidžiamos, kėsinamasi į pačią demokratiją. Demokratija, profesinės sąjungos ir darbuotojų teisės yra viena su kita susijusios; viena be kitos jos tiesiog neįmanomos“ – sako ITUC generalinis sekretorius Luc Triangle
ITUC Pasaulinis teisių indeksas – tai išsami darbo teisės aktų apžvalga, kurioje 151 šalis vertinama pagal 97 rodiklius, parengtus remiantis TDO konvencijomis ir teismų praktika. Indekse šalys vertinamos skalėje nuo 1 iki 5 (1 – geriausia padėtis, 5 – blogiausia).
Lietuvos padėtis 2024 m. buvo įvertinta 2-etu. Šalių, kurių reitingas yra 2, rodikliai darbo teisių srityje yra šiek tiek silpnesni, palyginti su šalimis, įvertintomis 1 balu. Tam tikros teisės buvo nuolat puolamos vyriausybių ir (arba) darbdavių ir tai padarė neigiamą įtaką kovai už geresnes darbo sąlygas.
Blogiausiai dirbančiųjų padėtis vertinama Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje, o Europos darbuotojų teisės per pastaruosius dešimt metų suprastėjo labiausiai iš visų pasaulio regionų. Teisė streikuoti ir teisė į kolektyvines derybas yra nuolat puolamos, kaip liudija „Tesla“ įmonės, atsisakiusios pasirašyti kolektyvininę sutartį Švedijoje, pavyzdys. Baltarusija įvardijama kaip viena iš dešimties šalių su blogiausia darbuotojų teisių situacija – čia yra taikomos sisteminės represijos, nepagrįstai sulaikomi aktyvistai ir savavališkai likviduojamos profesinės sąjungos.
Svarbiausios indekso išvados:
- Dešimt blogiausiai vertinamų šalių yra šios: Bangladešas, Baltarusija, Ekvadoras, Egiptas, Esvatinis, Gvatemala, Mianmaras, Filipinai, Tunisas ir Turkija.
- Tik dviejų šalių vertinimas 2024 m. pagerėjo: Rumunijos nuo 4 iki 3, Brazilijos nuo 5 iki
- Reitingai pablogėjo net 13-oje šalių: Kosta Rikoje, Suomijoje, Izraelyje, Kirgizijoje, Madagaskare, Katare, Meksikoje, Nigerijoje, Rusijos Federacijoje, Saudo Arabijoje, Sudane, Šveicarijoje ir Venesueloje.
- 87 % šalių pažeidė teisę streikuoti.
- 79 % šalių pažeidė teisę į kolektyvines derybas.
- 75 % šalių darbuotojams nesuteikė teisės steigti profesines sąjungas ar į jas stoti.
- 74 šalyse darbuotojai buvo suimti ir sulaikyti.
- Darbuotojai patyrė smurtą 44 šalyse.
Svarbiausios indekso išvados apie Europos šalis:
- 73 % Europos šalių pažeidė teisę streikuoti: Prie bendro pablogėjimo visame regione prisidėjo streikų kriminalizavimas ir streikuojančiųjų stigmatizavimas Belgijoje ir Prancūzijoje, taip pat pernelyg plataus būtinųjų paslaugų apibrėžimo naudojimas siekiant apriboti arba uždrausti streikus Albanijoje, Vengrijoje, Moldovoje, Juodkalnijoje ir Jungtinėje Karalystėje.
- 54 % šalių buvo pažeista teisė į kolektyvines derybas: 2023 m. kelis mėnesius Švedijoje profsąjunga „IF Metall“ bandė įtraukti „Tesla“ į kolektyvines derybas, o bendrovė atkakliai atsisakinėjo ir laikėsi priešiškos pozicijos. Taip pat ir kitose šalyse darbdaviai naudojosi silpnais įstatymais, kad išvengtų kolektyvinių derybų.
- 41% šalių darbuotojams nesuteikė teisės steigti profesinę sąjungą ar į ją įstoti: Armėnijoje ir Lenkijoje darbdaviai kišosi į profesinių sąjungų rinkimus, o Armėnijoje, Graikijoje, Nyderlanduose ir Šiaurės Makedonijoje buvo sukurtos geltonosios profesinės sąjungos, kad būtų užkirstas kelias nepriklausomam darbuotojų atstovavimui.
- Vidutinis Europos šalių reitingas yra 2,73 (2023 m. – 2,56). 2014 m. jis siekė 1,84, todėl dabar Europoje stebimas didžiausias nuosmukis iš visų pasaulio regionų per pastaruosius 10 metų.
Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) ragina naująją ES Komisiją ginti ir skatinti profesinių sąjungų ir darbuotojų teises, įskaitant teisę jungtis į organizacijas, teisę profesinėms sąjungoms patekti į darbo vietas, teisę vesti kolektyvines derybas ir teisę streikuoti.
Labai svarbu spręsti šioje ataskaitoje atskleistas problemas, pavyzdžiui, uždraudžiant įmonėms, kurios atsisako gerbti darbuotojų teises, gauti valstybės lėšas ir dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.
Šaltiniai:
https://www.ituc-csi.org/ituc-global-rights-index-2024-en
https://etuc.org/en/pressrelease/report-tesla-helping-trash-europes-rights-record
https://www.ituc-csi.org/ituc-global-rights-index-2024
https://www.industriall-union.org/rapid-decline-of-workers-rights