VRM paskelbta būsimų atlyginimų skaičiuoklė šokiravo pareigūnus

Vidaus reikalų ministerijos paskelbta pareigūnų būsimų atlyginimų skaičiuoklė pareigūnų bendruomenėje sukėlė nemažą sąmyšį. Ministrė A. Bilotaitė viešai skelbė, kad su naujuoju vidaus tarnybos statutu pareigūnams atlygis vidutiniškai kils apie 108 eurus. Tačiau dauguma pareigūnų, išmėginę skaičiuoklę, mato nuo keliolikos iki keliasdešimties eurų didėjimą. Vertinant, kad šie skaičiai yra iki mokesčių, kai kurie pareigūnai į rankas daugiau gaus vos nuo kelių eurų, o kai kurie tik keliasdešimt centų arba jiems atlyginimas visiškai nepadidės.

Štai policijos vyresniajam tyrėjui su 25 metų stažu skaičiuoklė rodo 51,15 euro atlyginimo didėjimą (iki mokesčių). Vidaus tarnybos leitenantui, dirbančiam kalėjime ir turinčiam 5 metų stažą, atlyginimas didėtų 15,99 euro. Į rankas tai – mažiau nei 10 eurų. Vidaus tarnybos vyresniojo puskarininkio laipsnį turinčiam ir jau 29 metus tarnaujančiam pareigūnui skaičiuoklė žada 43,15 euro padidėjimą.

„Pristatant vidaus tarnybos statuto projektą, vidaus reikalų ministerija nurodė, kad šiuo įstatymu sprendžia pagrindinę problemą – pareigūnų skaičiaus mažėjimą ir trūkumą statutinėse įstaigose. Kaip pagrindinės šios problemos priežastys buvo įvardinta tai, kad statutinė tarnyba daugeliui nepatraukli: per mažas darbo užmokestis, pavojus pareigūnų gyvybei ir sveikatai, papildomi sveikatos būklės, fizinio pasirengimo ir nepriekaištingos reikalavimai bei kiti apribojimai.

Pasak rengėjų, vienas iš projekto tikslų – nustatyti priemones, kurios pagerintų pareigūnų motyvaciją ir skatintų pareigūnus ilgiau likti tarnyboje. Taigi panašu, kad Vidaus reikalų ministerijai situacija gerai žinoma, kokioje padėtyje šiuo metu yra statutinės įstaigos, tad klausimas, ką norima apgauti tokiais pažadais?

Vidaus reikalų bei teisingumo ministrės greičiausiai sakys, kad štai, atlyginimai tikrai didinami. Tačiau ar tikrai galime tai vertinti kaip atlyginimų didinimą, o ne kaip patyčias iš pareigūnų bendruomenės. Abi ministrės, tiek A. Bilotaitė, tiek E. Dobrowolska, viešai aiškino, kad naująjį statutą kritikuojantys pareigūnai priešinasi pareigūnų atlygio didinimui. Buvo piešiamas rožinis vaizdelis apie atlyginimų augimą ir kad tai taps išaugusių krūvių kompensacija.

Tai štai realybė – krūviai pareigūnams per pastaruosius kelerius metus tiek policijoje, tiek kalėjimuose, tiek pasienyje, augo kartais. Už tai gauname ką? Nemanau, kad šį procesą galima išdidžiai vadinti didėjimu. Trupinių barstymas, kad ir kaip gražiai būtų pateikiamas, niekada neatstos duonos riekės“,- sako Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.

Vyriausybė privalo aiškiai įsipareigoti dėl apčiuopiamo pareigūnų atlyginimo didinimo ir pateikti šiuos įsipareigojimus pareigūnų bendruomenei.

„Kitu atveju mes kitąmet pamatysime dar vieną išėjimų bangą, nes tokio nusivylimo ir pasipiktinimo seniai neteko matyti, ir nereikės verkšlenti, kad niekas neateina į sistemą dirbti ar bėga iš jos. Kol politikai neišmoks gerbti pareigūnų, vertinti jų tarnybos, tol nėra ko tikėtis iš pareigūnų bendruomenės nei pasitikėjimo, nei pagarbos jų priimtiems sprendimams“,- liūdnai ateitį prognozuoja L. Soščekienė.

LTPF inf.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!