Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

  • Baltarusija. Praėjo metai nuo nepriklausomų Baltarusijos profesinių sąjungų aktyvistų areštų. Ta proga Asociacija „Salidarnast“ organizuoja tarptautine kampaniją „Profesinės sąjungos – ne ekstremistinės organizacijos!” (Trade Union Activity – Not Extremism!). Organizaciją, siekiančią politinių kalinių paleidimo, įkūrė profesinių sąjungų aktyvistai iš Baltarusijos, kurie buvo priversti palikti šalį po demokratinių profesinių sąjungų likvidavimo ir represijų. Daugiau – čia (liet.), pasirašyti peticiją dėl įkalintų profesinių sąjungų narių paleidimo galima čia, „Salidarnast“ svetainė – čia (angl.).

 

  • Atlyginimai. Naujausi „Eurostat“ duomenys rodo, kad 2022 m. ES valandinis atlyginimas vidutiniškai augo 4,4 proc. Kadangi pernai bendra ES infliacija siekė 9,2 proc., tai reiškia, jog pernykštis atlyginimų augimas buvo dukart lėtesnis nei pašoko pragyvenimo išlaidos. Šis atotrūkis dar didesnis kalbant apie pagrindinių pragyvenimo išlaidų pabrangimą: išlaidos būstui ir komunalinėms paslaugoms ES kilo keturiskart greičiau nei atlyginimai (18 proc.), o lyginant su transporto ir maisto kaštais tris kartus (12 proc.). Daugiau – čia (liet.).

 

  • Sauga darbe. Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) iniciatyva, balandžio 28 d. paskelbta Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Jos tikslas – visame pasaulyje skatinti kurti saugias, sveikas ir tinkamas darbo sąlygas. TDO pirmąkart šią dieną minėjo 2001 m. Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) pabrėžia, kad darbuotojų būrimasis į profesines sąjungas labai svarbus gerinant darbo saugos standartus ir apsaugant nuo rizikų darbovietėse. Daugiau – čia (angl.).

 

  • Streikas. Praėjusią savaitę Norvegijoje vyko visuotinis darbuotojų streikas – pirmadienį beveik 24 tūkst. privataus sektoriaus darbuotojų neatvyko į savo darbo vietas po to, kai praėjusį savaitgalį nesėkmingai baigėsi Norvegijos profesinių sąjungų konfederacijos (LO) ir darbdavių atstovų derybos dėl atlyginimų. Vis tik po kelių dienų pavyko susitarti, kad atlyginimai vidutiniškai kils 5,2 proc. To užteko, kad būtų paskelbta apie streiko pabaigą. Daugiaučia (liet.), apie rezultatą – čia (angl.).

 

  • Gruzija. Gruzijoje jau tris mėnesius streikuoja „Wolt“ kurjeriai, protestuodami dėl žemų atlyginimų, neskaidraus ir nesąžiningo jų nuvažiuoto atstumo skaičiavimo, neadekvataus draudimo, diskriminacijos. Taip pat kompanija “bausdama” atleidžia aktyvius seniau dirbančius darbuotojus ir vietoj jų samdo naujus. Šiuo metu jie prašo tarptautinio palaikymo kovojant už savo teises. Peticiją galite pasirašyti čia.

 

  • Rana Plaza. Pasaulis mini 10-ąsias Rana Plaza tragedijos metines, kuomet dėl konstrukcinių ydų Bangladeše griuvus fabrikui žuvo apie 1100 žmonių, daugiausia – rūbus gaminančių darbininkų. Naujoje Tarptautinės darbo organizacijos tinklalaidėje kalbama, kas per šį laiką pasikeitė šitame regione. Ją galite rasti čia (angl.). Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) pozicija dėl veiksmų Europos Sąjungoje, susijusių su verslo atsakomybe, – čia (angl.). Taip pat siūlome „Equal Times“ publikaciją šia tema, o daugiau apie patį įvykį – čia (angl.).

 

  • Vengrija. Didžioji dalis politinių grupių lyderių Europos Parlamente pasirašė laišką EK, raginantį neskirti daugiau lėšų iš ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo fondų Vengrijai, valdomai problemiškos Orbano vyriausybės. Teisės viršenybė ir demokratijos situacija čia vis labiau prastėja. Daugiau – čia (angl.).

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!