Batalijos dėl vadovo posto gali sutrikdyti Nacionalinės mokėjimo agentūros veiklą

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) profesinė sąjunga kreipėsi į LR Prezidentą Gitaną Nausėdą ir premjerę Ingridą Šimonytę dėl NMA veiklos trikdymo ir grėsmių jos veiklos tęstinumui.

Įsismarkaujant batalijoms dėl NMA vadovo pozicijos darbuotojai jaučia didžiulę įtampą ir nerimauja, kad gali būti sutrikdyta agentūros veikla. Dėl to nukentėtų Lietuvos žemės ūkio ir žuvininkystės sektorius.

NMA yra vienintelė akredituota institucija Lietuvoje, administruojanti ES ir Lietuvos valstybės paramos priemones, kuri yra atsakinga už žemės ūkio ir žuvininkystės fondų paramos lėšų mokėjimą. Kasmet per agentūrą yra išmokama apie 1 mlrd. Eur paramos.

Jau gerus metus vykstančiose kovose dėl agentūros vadovo posto įtampa padidėjo šių metų pirmąjį mėnesį. NMA profesinė sąjunga ir darbo taryba parengė peticiją, kurią pasirašė beveik pusė NMA darbuotojų.

Peticijoje reiškiamas nuogąstavimas dėl Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir ministro veiksmų, kurie destabilizavo įstaigos veiklą – vienašališkas NMA nuostatų keitimas, vertinimo terminų trumpinimas be derinimo, neproporcingai išaugęs kiekis ŽŪM užklausų bei ministro pavedimų, kuriais prašoma pateikti didelės apimties informaciją bei duomenis, kurių pateikimas reikalavo nepamatuotai daug žmogiškųjų išteklių, kas atitraukė darbuotojus nuo tiesioginių pareigų atlikimo.

Šiuo metu oficialiai NMA direktoriaus pareigas eina Aleksandras Muzikevičius, kuris į šias pareigas buvo paskirtas 2019 m. spalį. Iki šių metų sausio vidurio vis dar vyko teismo procesas dėl iki A. Muzikevičiaus buvusio NMA vadovo Eriko Bėronto atleidimo. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas šiemet galutinai konstatavo, kad E. Bėronto atleidimas buvo teisėtas.

A. Muzikevičiui susirgus NMA laikinuoju vadovu turėjo tapti jo pavaduotojas. Tačiau žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas skubos tvarka, vienašališkai, neinformavęs NMA kolektyvo pakeitė NMA nuostatus, kuriuose numatė, kad įstaigos direktorių, jam nesant, pavaduoja ne direktoriaus pavaduotojas, o bet kuris žemės ūkio ministro paskirtas valstybės tarnautojas. Iškart po to laikinuoju vadovu ministras paskyrė buvusį ankstesniojo NMA vadovo bendražygį, NMA Paramos administravimo skyriaus vedėją Eivydą Kaziliūną.

Ši žinia sukėlė daug nerimo ir įtampos įstaigos viduje. Darbuotojai nesuprato, kodėl šias pareigas (direktoriui nesant darbe) galėjęs eiti direktoriaus pavaduotojas staiga tapo netinkamas pareigoms ir iš visų įstaigos darbuotojų buvo pasirinktas ne kuris nors net iš 10 departamentų direktorių ar 3 nepriklausomų skyrių vedėjų, o vieno iš daugelio skyrių vedėjas. Taip netiesiogiai keliamos abejonės dėl NMA dirbančių aukštesnės grandies vadovų kompetencijų bei sukeliamas nesaugumo jausmas darbuotojams.

Situacija NMA praėjusią savaitę buvo nagrinėta Seimo Kaimo reikalų komitete. NMA profsąjungos pirmininkė Beata Naruševič-Sevruk atkreipė Seimo narių dėmesį į tai, kad įtampa agentūroje gali sutrikdyti ES paramos skirstymą, pranešė apie neteisėtą spaudimą profsąjungai ir laikinojo vadovo nekompetenciją.

Lietuvos žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacija (LŽŪDPF) palaiko teisėtus NMA profesinės sąjungos ir viso NMA darbo kolektyvo lūkesčius. „Dėl vienoje ar kitoje institucijoje vykstančių „sostų karų“ neturėtų kentėti nei darbuotojai, nei atskiri ūkio sektoriai, nei juolab valstybės biudžetas. O tokios „sostų kovos“ išties reikalauja nemažai ir žmogiškųjų ir finansinių resursų“,- sako  LŽŪDPSF pirmininkas Audrius Gelžinis.

LŽŪDPF tikisi, kad aukščiausius šalies vadovai tinkamai įvertins susiklosčiusią situaciją, dėl kurios gali nukentėti Lietuvos žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriai.

LŽŪDPF inf.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!