Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

  • Baltarusija. Baltarusijoje tęsiasi nepriklausomų nuo valdžios profesinių sąjungų lyderių areštai. Gegužės 16 dieną areštuotas Maksim Pozniakov, nepriklausomos profesinės sąjungos BITU naujasis vadovas, paskirtas po jo pirmtako arešto balandžio 19 d. Suimtų profesinių sąjungų aktyvistų ateitis miglota, kai kurie iš jų patiria sunkius sveikatos sutrikimus. Pasirašykite tarptautinę peticiją dėl suimtųjų išlaisvinimo!

 

  • Ekonominė prognozė. Prieš prasidedant karui Ukrainoje prognozuotas ilgalaikis ir spartus ES ekonomikos augimas. Dabar Europos Komisija sumažino augimo perspektyvas ir padidino prognozuojamos infliacijos lygį. Numatoma, kad realusis BVP tiek ES, tiek euro zonoje 2022 m. augs 2,7 proc., o 2023 m. – 2,3 proc. Daugiau – čia (liet.).

 

  • Socialinis dialogas. Kolektyvinės derybos suvaidino lemiamą vaidmenį per pandemijos metu ir gali būti veiksmingos priemonės darbdaviams bei darbuotojams įveikti naujus iššūkius. Be to, jos mažina nelygybes. Būtent prie tokių išvadų priėjo 2022 m. Tarptautinės darbo organizacijos ataskaita. Daugiau informacijos rasite čia (liet.) ir čia (angl.). Pati ataskaita – čia (angl.).

 

  • Lygus atlygis. Nuo veiklos rezultatų priklausančių apmokėjimo sistemų įsigalėjimas tik dar labiau didina užmokesčio nelygybę tarp moterų ir vyrų. Tokios tendencijos stipriai susijusios su sektoriais, kuriuose tai populiarėja, kur dažniau dominuoja vyrai. Šią temą nagrinėjančią Europos profesinių sąjungų instituto studiją galite rasti čia (angl.).

 

  • Darbo platformos. Direktyvai dėl skaitmeninių darbo platformų darbuotojų darbo sąlygų gerinimo stumiantis pirmyn ES, platformos ieško kitų būdų, kaip tai apeiti. Pavyzdžiui, siekiama paveikti darbuotojų pasirinkimą patiems nesirinkti darbo sutarčių siūlant privatų draudimą. Nors būtent tinkamos socialinės apsaugos ir siekė kurjeriai, vairuotojai ir pan., reikia suprasti, kad privatus draudimas yra kur kas prastesnė alternatyva nei Direktyvoje siūloma įteisinti situacija. Daugiau – čia (angl.).

 

  • Sauga. Europos profesinių sąjungų konfederacijos atlikta analizė parodė, kad per pastarąjį dešimtmetį įmonėse padaugėjo mechanizmų sukeltų darbuotojų sužeidimų. Tai siejama su retesniais saugumo patikrinimais. Jų ES atsisakė dar 2006 m. per anuometinę dereguliacijos bangą. Labiausiai tokios tendencijos matomos Ispanijoje bei Portugalijoje. Daugiau apie tai čia (angl.).

 

  • Ukraina. Profesinės sąjungos Europoje siekia padėti Ukrainai ir teikti reikalingą pagalbą. Apie keletą paskutinių pavyzdžių galite sužinoti čia (angl.). Dar daugiau profesinių sąjungų tiesiog aukoja lėšų.

 

  • Protestai.  Gegužės pradžioje Suomijoje vyko protestai, gegužės 6 d. – demonstracija siekiant užtikrinti orų darbo užmokesčio padidinimą sveikatos sektoriaus darbuotojais. Tai reikalinga dėl išaugusios infliacijos. Profesinėms sąjungoms – savo narėms – pareiškė ir EPSU (Europos viešųjų paslaugų sąjunga).  Daugiau – čia (angl.).

 

 

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos informacija       

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!