Nepaisant rekordinio pelno AB „Achema“ laužomi darbuotojams duoti pažadai

Balandžio 20 d.  rytą prie AB „Achema“ administracinio pastato įvyko protesto akcija automobiliais. Vykstant akcininkų susirinkimui (didžiąją dalį akcijų valdo UAB Koncernas „Achemos grupė“) darbuotojai, nepatenkinti bendrovės pažadų nesilaikymu bei kolektyvinių derybų vilkinimu, siunčia žinutę: dideli pelnai ir lėšos akcininkams nėra savaime gėris darbuotojams.

„Nors tai – pačių darbuotojų iniciatyva, Achemos darbuotojų profesinė sąjunga visiškai sutinka ir remia darbuotojų keliamus reikalavimus. Prieš porą metų žiniasklaidoje mirgėjo AB „Achema“ vadovų pažadai, kad mokant mažiau Suskystintų gamtinių dujų terminalo mokesčio, daugiau lėšų bus skiriama investicijoms ir darbuotojų atlyginimų didinimui. Tačiau nepaisant rekordinio pelno, bendrovė atsisakė darbuotojams kelti algas 4-6 procentais. Tai – ne pirmas nusivylimas, tad nestebina, kad šiandien matome tokią akciją“, – sakė Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Nors bendrovė žurnalistams dažnai pabrėžia socialinės atsakomybės svarbą, to savo darbais neparodo. Ir ne vien dėl atlyginimų: jau daug ką pasako tai, kad didžiausia chemijos pramonės įmonė, patenkanti į strateginių įmonių sąrašą, neturi kolektyvinės sutarties. Dabartinės derybos yra bevaisės, bendrovės atstovai atmeta visus darbuotojų suformuluotus pasiūlymus bei vilkina patį procesą.

„Problemų yra senokai. Jos turi būti pradėtos geranoriškai spręsti, nes kitaip niekas negarantuoja, kad darbuotojai nepradės palikti įmonės ar bent jau nepadaugės protestų, o galbūt bus pereita ir prie streikų, – sako AB „Achema“ darbuotojas Saulius Žiūkas. – Vis tik jei vadovybė žengs nuoširdų žingsnį tinkama linkme, darbuotojai bus pasirengę juos pasitikti pakeliui. Mes tikime dialogu ir siekiame, kad darbuotojams būtų didinamas pagrindinis darbo užmokestis. Darbuotojai turi teisę uždirbti oriai.“

„Mes, kaip Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, remiame darbuotojų akciją. Tai – geras priminimas, kad net stipriausios šalies įmonės negali elgtis taip, kaip joms šauna į galvą, manyti, kad taisyklės joms negalioja, – sako Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė. – Gėda, kad tokios įmonės pažadais negalima pasitikėti. Darbuotojai yra teisūs, kad dėl to protestuoja. Iš jų pavyzdį turėtų imti ir kiti. Nepasakysiu nieko naujo: kol darbuotojai neveikia organizuotai ir solidariai, tol tenka kliautis darbdavių geranoriškumu. Deja, matome, kiek tai verta.“

15 min.lt straipsnis.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!