Nesiimant veiksmų, ES vyrų ir moterų atlyginimų skirtumas nedings iki 2104

Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) tyrimas parodė, kad pagal dabartines tendencijas moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas ES nebus panaikintas iki kito šimtmečio.

Eurostat“ duomenys rodo, kad per pastaruosius aštuonerius metus ES darbo užmokesčio skirtumas sumažėjo vos 1 proc. Tai reiškia, kad, jei taip tęsis ir toliau, moterys turės laukti 84 metus, kad pasiektų lygų darbo apmokėjimą. ETUC vertinimu,  norint įveikti šį iššūkį, reikalingos privalomos, o ne rekomendacinės į užmokesčio skirtumo mažinimą orientuotos priemonės.

Be šios išvados tyrime išsiaiškinta ir daugiau dalykų:

  • vyrų ir moterų atlyginimų skirtumas tebedidėja devyniose ES šalyse narėse;

  • jei skirtumas mažės taip pat lėtai, moterys Vokietijoje ir Čekijoje lauks iki 2121 m., kad pasiektų tą patį atlyginimų lygį, o Prancūzijoje – virš tūkstančio metų (nuo 2010 m. iki dabar čia darbo užmokesčio skirtumas čia sumažėjo vos 0,1 proc.);

  • per šį dešimtmetį moterų ir vyrų užmokesčio lygis turėtų susivienodinti tik trijose ES šalyse.

Atsižvelgiant į tokius duomenis, Europos profesinės sąjungos stipriai nerimauja dėl Europos Komisijos sprendimo atidėti ilgai lauktos direktyvos dėl skaidraus darbo užmokesčio paskelbimą. Per savo metinį pranešimą apie privalomas darbo užmokesčio skaidrumą didinančias priemones neužsiminė ir EK pirmininkė Ursula von der Leyen (nors dar pernai žadėjo jas pristatyti per 100 kitų mandato dienų).

Norėdama išsiaiškinti situaciją ir gauti patvirtinimą, kad minėta direktyva skinsis kelią į priekį, Europos profesinių sąjungų konfederacija kreipėsi į EK pirmininkę

Pasak ETUC generalinio sekretoriaus pavaduotojos Esther Lynch, stambus verslas mėgsta apsimesti, kad darome ženklią pažangą mažindami vyrų ir moterų darbo užmokesčio nelygybę ir per savanoriškas priemones. Visgi, jei viskas vyks kaip iki šiol, ES moterys lauks kito šimtmečio, kad pasiektų vienodą darbo užmokestį už vienodos vertės darbą. Priešakinėse linijose per Covid-19 krizę dirbančioms moterims darbo užmokesčio lygybės reikia dabar.

Deja, atrodo, kad planai dėl darbo užmokesčio skaidrumo traukiasi iš EK darbotvarkės. Mes reaginame EK pirmininkę paremti eurokomisarę Dalli ir prioritetizuoti skaidrumą didinančias priemones, reikalingas realiam progresui siekiant lygybės, vei siūlome visišką profesinių sąjungų paramą užtariant moteris“, – sako E. Lynch.

Originalią publikaciją ir papildomos informacijos rasite čia.

Iliustracija Gerd AltmannPixabay 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!