Užmirštieji herojai, laikas jums priminti apie save! (komentaras)

Jau daugiau nei 6 mėnesiai Lietuva ir kitos šalys gyvena sunkiomis pandemijos sąlygomis. Kai didelė dauguma žmonių kurį laiką saugiai dirbo iš namų, kita dalis stovėjo priešakinėse fronto linijose, kad užtikrintų visiems būtiniausias paslaugas. Tąsyk iš balkonų garsiai plojome medikams, tačiau dažniausiai pamiršdavome tuos, su kurių buvimu šalia taip apsipratome, kad jų net nepastebime.

Norisi pakalbėti apie pardavėjus, saugos darbuotojus prekybos centruose, kurie kiekvieną savo darbo sekundę rizikavo, rizikuoja ir dar kurį laiką tikrai rizikuos būti paveikti COVID-19 viruso. Prekybos centrai kol kas lieka viena rizikingiausių vietų užsikrėsti koronavirusu, tačiau minimi darbuotojai ir toliau dirba už vos didesnius nei minimali mėnesio alga atlyginimus (su keliomis išimtimis).

Taip, per patį karantino piką mes girdėjome apie prekybos darbuotojams skiriamus priedus, tačiau darbuotojų gaunami atlyginimai praktiškai nepadidėjo (o kai kur dar ir sumažėjo). Didieji prekybos centrai viešai gyrėsi šimtais tūkstančių eurų (kai kas net – virš milijono) eurų skiriantys priedams, tačiau darbuotojai, paklausti apie tai, tik liūdnai (arba piktai) juokiasi. Ir išties naujausiuose darbo skelbimuose salės darbuotojams ir kasininkams didžiausi prekybos tinklai tesiūlo nuo 610 atlyginimą prieš mokesčius.

Ar tikrai 500 eurų į rankas nesiekiantis atlyginimas yra adekvatus dirbant betarpiškai su pirkėjais rizikos sąlygomis? 12 val. kelias dienas iš eilės kvėpuoti į kaukę nuolat jaučiant grėsmę užsikrėsti virusu ir gauti už tai vos daugiau nei minimumas? Tikrai, – ačiū herojams, anot vienos reklaminės kampanijos, bet, po galais, – padėkos, net jei ji būtų ir nuoširdi, čia neužtenka.

Juk prekybos sektorius ir toliau išlieka pelningu ir augančiu. Kaip skelbia Eurostatas, mažmeninės prekybos augimas Lietuvoje yra vienas iš didžiausių Europos Sąjungoje. Per metus – liepą, palyginus su praėjusių metų liepa, mažmeninė prekyba Lietuvoje augo 6,8 proc. Be šiame sektoriuje dirbančių darbuotojų to padaryti nebūtų įmanoma.

Mažiausi atlyginimai ir toliau mokami didžiausiame prekybos tinkle „Maxima“, kiti centrai moka po kiek daugiau, tačiau apsaugos sektoriaus atlyginimai nesiekia net „Maximos“ lygio. Apsaugos darbuotojai, dirbantys prekybos centruose, lygiai taip pat bendrauja su pirkėjais. Maža to, jiems tenka pareiga dar ir tramdyti neadekvačius klientus, kas net ir nesant viruso grėsmės jau savaime pavojinga.

Nežinau, ar verta kreiptis į prekybos įmonių darbdavių sąžinę ir kviesti apčiuopiamai (atlyginimus keliant keliasdešimt procentų) įvertinti darbuotojų, stovinčių pirmosiose fronto linijose, atsidavimą. Jūsų plakatai su padėkomis, kai rizikuoji savo sveikata ir saugumu, dirbi gerokai sunkesnėmis sąlygomis, o ženklesnių pokyčių atlyginimų srityje nėra, yra greičiau pasityčiojimas nei pagarba.

Turbūt dagiau prasmės būtų kreiptis į pačius darbuotojus. Retai pasitaiko, kad darbdaviai mokėtų darbuotojams daugiau tiesiog iš gerumo, jie visada turės argumentų, kad to nereikia daryti, o jūsų sąskaita toliau didins pelnus.

Užmirštieji herojai! Pinigai ir jų teikiama galia ne jūsų pusėje, tačiau jėga, kuri gimsta iš vienybės ir bendro siekio, yra ne ką mažiau galinga. Laikas jums priminti apie save.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!