LPSK palaiko streikuojančius kurjerius bei ragina jais pasekti ir kitus

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) palaiko šiandien vykstantį „Bolt food“ kurjerių streiką. „Pirma, yra ciniška mažinti žmonių pajamas, ypač tų, kurie karantino metu buvo pirmosiose eilėse. Antra, reikia nustoti romantizuoti tokias neva alternatyvias darbo formas, kurios esą išlaisvina žmones iš nustatytų darbo valandų. Tiesa yra ta, kad tokio tipo darbuotojai yra ypač pažeidžiami, nes jie dirba be darbo sutarčių ir neturi darbuotojams priklausančių teisių bei socialinių garantijų“, – teigia LPSK pirmininkė Inga Ruginienė.

Ji „Bolt food“ kurjerių pavyzdžiu ragina pasekti ir kitus skaitmeninių platformų darbuotojus.  „Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, JAV teismai yra priėmę sprendimus, kad pasitelkiant elektronines  platformas „įdarbinti“ žmonės būtų laikomi darbuotojais ir gauti su šiuo statusu susijusią socialinę apsaugą. Tačiau tai įmanoma padaryti tik susivienijus ir pradėjus protestuoti“, – komentuoja I. Ruginienė.

Pasaulio profesinės sąjungos aštriai kritikuoja vis didesnį vaidmenį šalių ekonomikose vaidinančias el. platformas, nes per jas dirbantys žmonės nėra apsaugoti ir ateityje tai stipriai atsilieps ne tik jiems, bet ir valstybių socialinės apsaugos sistemoms. „El. platformos nekuria darbų, o juos pakeičia, siekdamos sumažinti sąnaudas naudojant didžiulę nepriklausomų sutartininkų darbo jėgą, kuriems negarantuojami atlyginimai, pakankamas užimtumas, darbuotojams įprastos socialinės naudos ir socialinė apsauga“, – įsitikinusi LPSK vadovė.

Europos darbuotojų organizacijos vis garsiau kalba apie adekvataus tokių platformų teisinio reglamentavimo būtinybę ES lygiu. Be to, jau yra nemažai šalių, kur el. platformų darbuotojai yra organizuoti į profesines sąjungas, pasiekusias darbo sąlygas gerinančių susitarimų su tokias platformas valdančiomis bendrovėmis.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!