TVF ir Pasaulio bankas per Pavasario susitikimą privalo parodyti globalią lyderystę

Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) paragino tarptautines finansų institucijas Tarptautinio valiutos fondo Pavasario susitikime priimti skubų ir visapusišką planą, kaip sušvelninti ekonominę žalą, sukeltą COVID-19 pandemijos. Darbo vietos ir socialinė apsauga privalo būti jo centre.

Pasak ITUC generalinės sekretorės Sharan Burrow, ši pandemija turės katastrofišką poveikį silpniausioms šalims ir rimtas dėmesys socialinei apsaugai yra būtinas, kad jos galėtų išsilaikyti ir išvengti bado. Tam prireiktų milijardų dolerių. Nors tai atrodo didžiulė suma, tai tik dalelė iš trilijonų ekonominio stimulo, dėl kurio įsipareigojo G20.

„Pandemija paveikė visą žmoniją ir tik visas kartu dirbantis pasaulis gali tai įveikti“, – sako S.Burrow.

Raginimas dėl socialinės apsaugos įtrauktas į ITUC/ Global Unions poziciją, skirtą Pavasario susitikimui. Pastarajame akcentuojamas vyriausybių ir globalių institucijų bendrų veiksmų poreikis dėl stimulo ekonomikai, viešosioms sveikatos paslaugoms ir skolų lengvatų.

ITUC vertinimu, esminis minėto plano aspektas turėtū būti TVF pateikiamos papildomos „Specialios skolinimosi teisės“, t. y. mechanizmas, kuris padėtų suteikti pagalbą vargingiausioms šalims ir išlaikyti finansinį stabilumą. Taip pat turėtų būti sukurtas Patikos fondas, per kurį pažangios ekonomikos valstybės galėtų perskirstyti savo turimas specialias skolinimosi teises kitoms šalims. Kylančioms ir besivystančioms rinkoms Specialių skolinimo teisių skirstymas suteiktų tokią ekonominę paramą, kurią pažangios ekonomikos įgyvendina per karantino lengvatas.

Skolų lengvatos taip pat reikalingos. Jos turėtų būti susietos su JT Darnaus vystymosi tikslais, o ne nepasiteisinančiomis neoliberaliomis struktūrinėmis reformomis. Ir, nors G20 įsipareigojo dėl rekordinio 5 trln. dolerių stimulo, rizikuojama, kad jis neapims daugelio besivystančių šalių.

Anot S.Burrow, patikos fondas turėtų orientuotis į viešas sveikatos apsaugos paslaugas ir darbo vietas tam, kad būtų užtikrinta, jog pinigai pasieks žmones, padės apsaugoti darbo vietas ir stimuliuos tikrąją ekonomiką bei atitiks JT Darnaus vystymosi tikslų idėjas.

 

Daugiau apie Specialias skolinimosi teises čia (anglų kalba)

Parengta pagal Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos informaciją

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!