ETUC: Skubi turto pirkimo dėl pandemijos programa turėtų veikti ilgiau

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) kreipėsi į Europos centrinio banko prezidentę Christine Legarde, prašydama patikslinimo ES šalims narėms ir jų ministrams dėl ECB kovo 18 d. paleistos PEPP – Skubios turto pirkimo dėl pandemijos programos (angl. Pandemic Emergency Purchase Programme) iniciatyvos laikotarpio ir skirtinų išteklių rėmų.

Paprastai sakant, Programa siekiama paremti finansų rinkas, drauge stabilizuoti Pietų Europos šalių valstybės skolos rinkas. ETUC pažymi, kad Europos centrinis bankas yra esminis kovojant su krize ir užtikrinant tolesnę ES projekto sėkmę.

Balandžio 7 d., antradienį, Eurogrupė pradeda diskusijas dėl įvairių finansinių įsipareigojimų galimybių. Tam įgyvendinti galėtų būti pasitelkti ad hoc Europos fondai (pavyzdžiui, kaip SURE iniciatyva), Europos investicijų bankas (EIB) ir Europos stabilumo mechanizmas (ESM); taip pat – tikėkimės – priimtas neeilinis atsigavimo planas, finansuojamas Europos bendros skolos instrumentais. (Žinoma, ETUC pabrėžia, dėl naujų finansavimo formų, ES šalys narės privalėtų pateikti garantijas ir priimti finansinius įsipareigojimus, greta dabartinių augančių finansavimo ir refinansavimo poreikių.)

ETUC sutinka, kad ši Skubi turto pirkimo dėl pandemijos programa, be kita ko, orientuota ir į viešojo sektoriaus apyvartinius vertybinius popierius su terminais nuo 70 dienų iki 30 metų ir 364 dienų, jau įrodo savo veiksmingumą ir šiais sudėtingais laikais leidžia šalims narėms tvariau tvarkyti savo viešuosius finansus. Vis tik Programa paleista kaip laikina priemonė ir pagal pradinį sumanymą turėtų trukti iki 2020 m. pabaigos. ETUC vertinimu, tai yra per trumpas laikas ir PEPP būtų veiksmingesnė, jei būtų nuspręsta jos veikimo neapriboti jokiais laiko terminais ir į viską žiūrėti lanksčiai. Dėl to aiškūs ir konkretūs paaiškinimai dėl Programos parametrų būtų pravartūs Europos vyriausybėms, kurios skirtingomis aplinkybėmis skirtingai tvarkytų savo finansus įvairiuose lygiuose.

Be to, refinansavimo poreikiai bus aktualūs ne vienerius metus, dėl to ilgam laikui turėtų būti garantuota labai žema palūkanų norma viešosioms obligacijoms. ES reikia tokio konkretaus įsipareigojimo. Galiausiai ETUC ragina Europos centrinį banką savo politikos priemonėse priešakin iškelti galimybę nacionaliniams viešiems bankams gauti prieigą prie kreditų iš ECB, kurie taip pat būtų suteikiami su labai žema palūkanų norma.

Parengta pagal Europos profesinių sąjungų konfederacijos informaciją

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!