
Daugelyje Europos Sąjungos valstybių produktyvumo lygis augo kur kas labiau nei atlyginimai*.
Nauji Europos profesinių sąjungų instituto (ETUI) skaičiavimai rodo, kad 2010-2019 m. net 15 ES šalių narių darbuotojų atlyginimai kilo lėčiau nei produktyvumas (remtasi Ameco duomenų baze).
Atlyginimų augimas atsiliko nuo produktyvumo didėjimo:
- 35 proc. Airijoje ** ,
- 17 proc. Kroatijoje,
- 11 proc. Ispanijoje,
- 9 proc. Graikijoje ir Kipre,
- 7 proc. Portugalijoje,
- 3 proc. Belgijoje, Nyderlanduose ir Suomijoje,
- 2 proc. Italijoje,
- 1 proc. Austrijoje, Danijoje, Prancūzijoje,
- 0,5 proc. Slovėnijoje,
- 0,2 proc. Maltoje.
Pasak Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinio sekretoriaus pavaduotojos Esther Lynch, teisingumas ir ekonomikos teorija reikalauja, kad atlyginimai būtų didinami kylant produktyvumui. Vietoj to turtingieji papildomai pelnosi darbuotojų sąskaita.
„Kompanijos daugiau sumoka akcininkams ir bosams, skriausdamos savo pačių darbuotojus. Pelnas perskirstomas netinkamai: paimama iš tų, kurie yra apačioje ar viduryje, ir atiduodama tiems, kas ir taip yra viršuje“, – sako ji.
E. Lynch teigimu, ES turi aktyviau prisidėti stiprinant kolektyvines derybas: kai darbuotojai įgalinami lygiavertiškai derėtis dėl jų teisėtų naudų dėl produktyvumo augimo, atlyginimų mediana auga.
Paaiškinimai
* Vadinamoji „reali kompensacija vienam darbuotojui“, t. y. atlyginimas, darbdavio socialinio saugumo įmokos ir naudos darbuotojui; tuo metu produktyvumas matuojamas BVP vienam darbuotojui – abu rodikliai pritaikyti prie infliacijos.
** Kelta klausimų dėl Airijos BVP duomenų dėl didelių tarptautinių korporacijų veiklos joje; bet kuriuo atveju atlyginimai atsilieka nuo produktyvumo išaugimo.
Parengta pagal Europos profesinių sąjungų konfederacijos informaciją