Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos Nr. 15

  • Susitarimas. Jūrmaloje, Latvijoje, pasirašyta Baltijos šalių profesinių sąjungų bendradarbiavimo sutartis. Pagrindiniai šio susivienijimo tikslai – kartu veikiant stiprinti Lietuvos, Latvijos ir Estijos pramonės darbuotojų teisių ir socialinių interesų atstovavimą, dalintis informacija apie šalių valstybinę, ekonominę, socialinę politiką, darbo teisės naujoves. Daugiau informacijos – čia.

  • EK. Gruodžio 1 d. darbą pradėjo naujos sudėties Europos Komisija, vadovaujama Pirmininkės Ursulos von der Leyen. Europos Komisijos 2019–2024 m. prioritetai: 1. Europos žaliasis kursas, 2. žmonėms tarnaujanti ekonomika, 3. prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa, 4. Europinės vertybės, 5. pasaulyje stipresnė Europa, 6. naujas Europos demokratinis postūmis. Daugiau informacijos apie Europos Komisijos narius ir jų atsakomybės sritis yra ČIA

  • Sąžiningas perėjimas. Nuo gruodžio 2 iki 13 d. Madride, Ispanijoje, vyksta Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija (COP 25). Joje dalyvauja ir profesinių sąjungų delegacija. Pasak Tarptautinių profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) generalinės sekretorės Sharan Burrow, darbuotojai ir profesinės sąjungos jau įrodė, kad yra sprendimo dalis. Siekiai aiškūs – stipriai sumažinti anglies dioksido emisijas (tam reikia didesnių valstybių įsipareigojimų), bet kartu siekti teisingo ir darbuotojams kuo palankesnio pereinamojo laikotarpio į naujo tipo ekonomiką. O socialinis dialogas šiuose procesuose yra esminis. Daugiau apie ITUC poziciją – čia.

  • Streikas. Daugiau nei 2 tūkst. milžinės bendrovės „Amazon” darbuotojų Vokietijoje streikuoja per vadinamąjį „Juodąjį penktadienį” (kuomet tradiciškai apyvarta būna ypač didelė). Tai – ilgai besitęsiančios kovos dėl geresnio darbo užmokesčio ir darbo sąlygų dalis. Streikuojama šešiuose Vokietijoje esančiuose „Amazon“ logistikos centruose. Profesinės sąjungos kaltina šią tarptautinę bendrovę nesuteikiant pagrindinių teisių darbuotojams, taip pat atkreipia dėmesį į darbuotojų sveikatos sutrikimus dėl didžiulių krūvių. Daugiau – čia.

  • Laisvoji rinka. Savo straipsnyje Nobelio laureatas Joseph Stiglitz kalba apie neoliberalizmo pabaigą. Anot jo, paskutinius keturis dešimtmečius populiari idėja, kad laisvosios rinkos ekonomika atneš naudos visiems dėl „gerovės sklidimo“ (angl. trickle-down) principo, pasirodė esanti neteisinga – tai buvo naudinga tik labai mažai žmonių daliai. Šiuo metu dėl tokio požiūrio turime itin problematišką pasaulį ir reikalingi skubūs esminiai pokyčiai. Straipsnį perskaityti galite čia.

  • Kova prieš smurtą. Neseniai minėta Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) savo ruožtu kreipėsi į Europos Komisijos vadovę Ursulą von der Leyen ir komisarę Heleną Dali dėl smurto prieš moteris masto mažinimo. Kreipimesi, kurį pasirašė ir LPSK pirmininkė Inga Ruginienė. Daugiau apie tai galite perskaityti čia. Visas laiško tekstas čia.

  • Namų ūkio darbuotojai. Nuo birželio Belgijos profesinės sąjungos ir darbdaviai intensyviai derasi dėl sąžiningos kolektyvinės sutarties, užtikrinsiančios namų ūkio darbuotojams, įdarbintiems pagal paslaugų kvitus, orius darbo užmokesčius, sudarymo. Daugiau čia.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!