Kaip sklandžiai grįžti į darbą po vaiko priežiūros atostogų?

Šią savaitę tarp populiariausių cv.lt pasiūlymų – žmogiškųjų išteklių verslo partnerio pozicija bei galimybės vadovams uostamiestyje. O tiems, kurie šiuo metu atitrūkę nuo darbų prižiūri vaikus, – personalo specialistų patarimai, kaip užsitikrinti sklandų grįžimą į darbą po vaiko priežiūros atostogų.

Vaiko priežiūros atostogos Lietuvoje – vienos ilgiausių pasaulyje. Nors tai neabejotinai naudinga šeimai, karjeros kelias dėl to gali nukentėti. Turint omeny, kad technologijų kaita spartėja, o darbuotojams vis dažniau tenka mokytis naujų įgūdžių, po vienerių ar dvejų metų pertraukos integruotis į darbovietę yra nelengva.

Tačiau keli nesudėtingi veiksmai gali padėti tėvams grįžus į darbą jaustis pilnaverčiais darbuotojais kaip ir anksčiau. Prie sklandaus grįžimo visų pirma gali prisidėti ir darbdaviai.

Pavyzdžiui, „Intermedix“ skelbia, kad kas ketvirtį kviečia vaikus prižiūrinčius tėvus atvykti į biurą. „Šio draugiško vizito metu asmuo sužino, kokios naujovės diegiamos, pabendrauja su kolegomis ir vadovais“, – teigia „Intermedix Lietuva“ personalo skyriaus vadovė Simona Vabalė.

Anot jos, darbdavys turėtų kurti saugumo jausmą darbuotojui, kad šis nesijaustų prasčiau negu tie, kurie neturi vaikų. „Juk darbuotojas konkrečiai pozicijai pasirenkamas ne pagal tai, ar jis turi vaikų, bet pagal savo asmenines ir profesines savybes, labiausiai reikalingas konkrečioje darbo pozicijoje“, – sako p. Vabalė.

Tačiau norą nuolat tobulėti ir iniciatyvą sėkmingai grįžti į darbo rinką turėtų rodyti ir patys tėvai. „Žingeidus ir motyvuotas žmogus net ir po vaiko priežiūros atostogų gali nesunkiai rasti savo nišą darbo rinkoje. Darbo pokalbyje būtina papasakoti darbdaviui apie tai, kaip atrodė laikotarpis auginant vaiką“, – teigia p. Vabalė.

Išėjus vaiko priežiūros atostogų rekomenduojama neapsiriboti tik šeimos reikalais, bet rasti laiko stebėti savo veiklos srities aktualijas, pagal galimybes sekti įmonės tendencijas, bendrauti su kolegomis.

Tą galima padaryti išnaudojant šiuolaikines technologijas interaktyviam bendravimui sekant sektoriaus naujienas, dalyvaujant seminaruose. Taip pat, jeigu pakanka laiko, tėvai gali sukurti tinklaraštį apie savo darbo sritį, organizuoti visuomenines iniciatyvas.

Šios pastangos esą leidžia išlaikyti praktinius įgūdžius ir sukaupti žinių, reikalingų grįžus į darbą. O jeigu po vaiko priežiūros atostogų nesinori grįžti į tą pačią darbovietę – tai padės lengviau rasti darbą kitur.

Penki žingsniai

Lietuvoje tėvams padeda tai, kad darbdavys įpareigotas po oficialių vaiko priežiūros atostogų išsaugoti darbo vietą. Tačiau ką daryti, jeigu išėjote iš darbo vaikų prižiūrėti ilgesniam laikui ir reikia darbą susirasti iš naujo?

Vadybos leidinyje „Harvard Business Review“ knygų autorė Dorie Clark pateikia kelis žingsnius, kurie padeda po ilgesnės pertraukos tėvams grįžti į darbo rinką.

Visų pirma, reikėtų turėti įrodymų, kad vaiko priežiūros metu nebuvo prarasti įgūdžiai. Pavyzdžiui, galima įsitraukti į savanorišką veiklą, pavyzdžiui, pirmininkauti mokyklos tėvų komitetui. Taip pat verta dalintis įžvalgomis apie savo profesijos sektorių socialiniuose tinkluose.

Antra, svarbu išlaikyti profesinių pažinčių ratą. Yra naudinga kas kelis mėnesius susitikti su buvusiais kolegomis, iš kurių galima sužinoti apie atsilaisvinusias darbo vietas.

Trečia, svarbu žinoti, kodėl būtent šiuo metu nusprendėte grįžti į darbo rinką. Darbdavys turi būti užtikrintas, kad darbintis einate ne vien iš bėdos (pavyzdžiui, pinigų trūkumo), bet dėl to, kad norite savo jėgomis prisidėti prie bendrovės veiklos, o jūsų vaikai, pavyzdžiui, jau yra paaugę, tad jiems reikia mažiau priežiūros.

Ketvirta, atotrūkis nuo darbo rinkos prižiūrint vaikus – nebūtinai yra minusas. Visų pirma, po šio laikotarpio atsinaujina motyvacija dirbti. Antra, ilgainiui dirbančios motinos aplenkia kitus savo produktyvumu, nes prižiūrėdamos vaikus įgija efektyvumo bei streso valdymo įgūdžių, rodo moksliniai tyrimai, kuriuos cituoja „Harvard Business Review“.

Penkta, svarbu atminti, kad grįžimas į darbo rinką gali užtrukti ir kelis mėnesius, ir metus. Beieškant geros darbo pozicijos, verta užsiimti menkai apmokamu ar iš viso neatlygintinu darbu, teigia p. Clark. Žinoma, tik tuo atveju, jei toks darbas padės įgauti naujų įgūdžių ar praplėsti pažinčių ratą.

 

Greta Jankaitytė

Straipsnis publikuotas naujienų portale “VZ.LT”. Jį galite rasti čia.