„Valstiečiai“: Seimas turi gauti Trišalės tarybos išvadą dėl visų Darbo kodekso pataisų

Be Trišalės tarybos išvados dėl naujojo Darbo kodekso pataisų, kurioms yra pritaręs parlamentinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas, svarstymas Seime neprasidės, žada „valstiečiai“.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nusiteikęs parlamentarams posėdyje antradienį pasiūlyti svarstyti tik tuos Darbo kodekso punktus, kurie suderinti su Trišale taryba. Tačiau „valstiečių“ frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis BNS pranešė, kad plenariniame posėdyje iš viso kodekso pataisos nebus svarstomos.

„Antradienį bus atidėtas iš viso svarstymas. Jie (Trišalės taryba) rytoj renkasi ir atitinkamai, jeigu jie gali rytoj tai padaryti (apsvarstyti Socialinių reikalų ir darbo komiteto pataisymus – BNS), bet gal nepadarys, tada pasakys, kiek jiems reikia laiko. Mes nebūtinai turime ketvirtadienį (Seime priimti pataisas – BNS), ir kitą savaitę galime“, – BNS teigė R. Karbauskis.

Jis mano, kad Socialinių reikalų ir darbo komitete „išgryninti klausimai“ padės Trišalei tarybai priimti greitą sprendimą.

R. Karbauskis BNS teigė plano sulaukti Trišalės tarybos išvados dėl visų Darbo kodekso pataisų neaptaręs nei su  koalicijos partneriais, nei su Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininku socialdemokratu Algirdu Sysu.

„Valstiečiai“ Trišalės tarybos prašo įvertinti, ar parlamentiniame Socialinių reikalų ir darbo komitete atliktų kodekso pataisų – prašoma Trišalės tarybos įvertinti, ar komitete priimtos pataisos atitinka Trišalės tarybos poziciją. Pasak V. Pranckiečio, komitete per kodekso pataisų svarstymą buvo pritarta parlamentarų siūlymams, kurie nesuderinti su Trišale taryba.

„Mums svarbu, kad Seime balsuotume už Trišalėje taryboje, kurioje dalyvavo visos suinteresuotos grupės, suderėtą dokumentą. Darbo kodekso svarstymo metu komitete padaryti nukrypimai nuo Vyriausybės pateikto projekto. Tai pažeidžia susitarimą su Trišale taryba, menkina jos svarbą, rengiant šį visai Lietuvai svarbų dokumentą“, – įsitikinęs Seimo vadovas.

A. Sysas prognozuoja, kad tokiu elgesiu „valstiečiai“ siekia, kad Darbo kodeksas nuo liepos įsigaliotų ir be pataisų, dėl kurių sutarta Trišalėje taryboje. „Galbūt jie nori, kad įsigaliotų visai nekeistas kodeksas,“ – BNS sakė A. Sysas.

„Jau ne pirmą kartą ignoruojamos komiteto pataisos, todėl ant to pačio grėblio lipame (…) Nežinau, kaip jie („valstiečiai“ – BNS) įsivaizduoja darbą – nori keisti valdžių padalinimo principus Ar visais atvejais klauso, ką Trišalė sako. Ir ar ir klausys“, – pridūrė A. Sysas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovas Artūras Černiauskas BNS teigė, kad Socialinių reikalų ir darbo komitete priimtos nuostatos darbuotojams naudingos labiau nei darbdaviams.

„Komiteto pataisos atstato daug, ką mes praradome priimant kodeksą. Tai mums blogai, bet mums tinka ir kaip principas, kad Seimas priima tai, ką sutarė Trišalė, bet tik tada mes būtume pralaimėjusiųjų pusėje. Darbdaviai būtų laimėje“, – BNS sakė A. Černiauskas.

Seimo antradienio plenarinių posėdžių darbotvarkėje kol kas numatytas Trišalėje taryboje kovą pataisyto naujojo Darbo kodekso svarstymas. Ar jis bus atidėtas, paaiškės po Seniūnų sueigos arba parlamentarų balsavimo posėdžio pradžioje tvirtinant darbotvarkę.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas ne tik yra pritaręs visiems Trišalės tarybos sprendimams, bet ir kelioms nuostatoms, dėl kurių Vyriausybės, darbuotojų ir darbdavių atstovai Trišalėje taryboje nebuvo susitarę.

Komitetas siūlo laikinojo įdarbinimo įmones ne tik licencijuoti, bet ir sugriežtinti jų veiklą, griežčiau reglamentuoti nekonkuravimo susitarimus ir finansines sankcijas darbdaviams, kurie dels atsiskaityti su atleistais darbuotojais. Komitetas taip pat siūlo kodekse, o ne Vyriausybės nutarimu, numatyti, kad darbuotojams už sutrumpintą darbą kenksmingomis sąlygomis būtų mokama kaip už visą darbo laiką. Šiems punktams priešinasi darbdaviai.

Trišalės taryboje sutarimo nerasta dėl streikų organizavimo, lokautų paskelbimo, darbuotojų  atstovų papildomų garantijų, terminuotų darbo sutarčių, dėl darbo grafikų, kolektyvinių sutarčių taikymo.

Liberalesnis kodeksas buvo priimtas praėjusiais metais, tačiau į valdžią atėjus „valstiečių“ ir socialdemokratų daugumai jis buvo atidėtas pusmečiui, kad galėtų būti pataisytas.

 

Šaltinis: naujienų agentūra “BNS”

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!