Profesinės sąjungos reikalauja didesnių atlyginimų

Lietuvos profesinės sąjungos reikalauja darbdavių didinti atlyginimus, nes naujasis Darbo kodeksas sumažins darbuotojų išlaikymo kaštus, be to, anot jų, esama kitų tam palankių ekonominių sąlygų. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas tikina, kad kai kuriuose sektoriuose algos galėtų didėti net iki 20 proc.

Anot jo, sunku tikėtis, kad visoje Lietuvoje atlyginimai kils vienodai, todėl jis siūlo pasirašyti darbdavių ir darbuotojų susitarimus.

„Ekonominės sąlygos leidžia didinti 20 proc. dabartinį vidutinį darbo užmokestį. Pasakyti, kad visoje šalyje turėtų didėti 10 proc. ar 20 proc. atlyginimai, yra visiškai nerealu, bet mes norime pasirašyti sektorinius susitarimus, pavyzdžiui, galbūt Vilniuje kažkuris sektorius galėtų atlyginimus didinti 10 proc., o regione gal tik 8 proc. Toks principas yra Skandinavų šalyse“, – spaudos konferencijoje trečiadienį kalbėjo A. Černiauskas.

Anot jo, liepos 1 dieną, tikėtina, įsigaliosiantis naujas Darbo kodeksas numato daug pokyčių: „Mažėja įspėjimo laikotarpiai, išeitinės kompensacijos, padidėja darbo savaitės trukmė. Darbdaviai turėtų pasakyti, kad norėdami liberalesnio Darbo kodekso, jie sutinka kelti darbo užmokestį, nes išlaidos darbuotojo išlaikymui sumažėja“.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kalbėjo, kad penktadienį profsąjungos rengs mitingus prie pagrindinių darbdavių organizacijų – Pramoninkų, Lietuvos darbdavių, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijų, Investuotojų forumo – būstinių Vilniuje ir prie Vyriausybės, kad atkreiptų dėmesį į atlyginimų didinimą.

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai Virginijus Sinkevičius ir Tomas Tomilinas pareiškė, jog nepavykus pasirašyti trišalio susitarimo dėl atlyginimų didinimo ir kitų savanoriškų socialinių įsipareigojimų, naujasis Darbo kodeksas gali nesulaukti paramos Seime.

Užsienio investuotojus Lietuvoje vienijančios asociacijos „Investors‘ Forum“ vadovė Rūta Skyrienė sakė teigiamai vertinanti trišalio susitarimo idėją, o A.Černiauskas tvirtino, jog profsąjungos būtų linkusios pasirašyti susitarimą, tačiau norėtų, kad jis būtų ne deklaratyvus, o privalomas visiems šalies darbdaviams.

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė mano, kad tokio susitarimo nebūtų įmanoma įgyvendinti, nes valstybė negali priversti privačių įmonių jo laikytis. Vyriausybė praėjusią savaitę pritarė Trišalėje taryboje suderintam Darbo kodeksui ir teikia dokumentus svarstyti Seimui.

Šaltinis: naujienų agentūra „BNS“

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!