Lietuvos kultūros politika: įžvalgos ir lūkesčiai

LR Seime įvykusią konferencija „Lietuvos  kultūros politika: įžvalgos ir lūkesčiai“, surengė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija ir Lietuvos Respublikos trišalė taryba. Seimo rūmuose susirinko  šimtai bibliotekininkų, muziejininkų, kultūros centrų atstovų, rajonų merų pavaduotojų, atsakingų už kultūros politikos įgyvendinimą.Konferencijoje dalyvavo Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profsąjungos pirmininkas, LR trišalės tarybos narys A. Posochovas. Jis pasisakė tema „Kodėl būtent dabar reikia spręsti kultūros darbuotojų atlyginimų klausimą?“.


„Kultūra – valstybės pamatas. Kultūra – tautiškumo, pilietiškumo ugdymo pagrindas. Ar gali Lietuva gyvuoti, jei pamatas baigia sutrūnyti. Dėl mažų atlyginimų (kultūros srityje dirbančių darbuotojų atlyginimų vidurkis 700-800 Lt mažesnis nei vidutinė alga Lietuvoje), šios srities specialybės nepatrauklios jauniems žmonėms, todėl čia dirbančių žmonių amžiaus vidurkis yra apie 50 metų, o tai grėsmingai artėja prie pensijos amžiaus.


 


Šiuo metu, kultūros srityje, nežiūrint siaubingų darbo sąlygų, orumą  žeminančio atlyginimo, dažniausiai dirba įgiję aukštąjį išsilavinimą savo srities fanatikai, bet jei ir toliau valstybės vadovai juos ignoruos, tai po kelių metų kultūros centrų, bibliotekų, muziejų darbuotojus galėsime pamatyti tik kaip eksponatus muziejuose ar virtualioje erdvėje. Gėda nerasti 49 mln. lt., kai kur kas didesnėmis sumomis yra švaistomasi“, – sakydamas kalbą konferencijoje piktinosi Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profsąjungos pirmininkas, LR trišalės tarybos narys A. Posochovas.


 


Konferenciją moderavo – Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komiteto narė Rimantė Šalaševičiūtė, Kultūros komiteto prie  Lietuvos Respublikos trišalės tarybos pirmininkas Petras  Zurlys.


Sveikinimo žodžius tarė – Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros  komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė ir LSDP pirmininkas, Ministras Pirmininkas


Algirdas Butkevičius.


Kultūros ministras Šarūnas Birutis aptarė kultūros politikos naujienos (ir kultūros bendruomenės lūkesčius); Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas pasisakė apie galimybes ir priemones sprendžiant kultūros ir meno žmonių socialines problemas; Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas Romas Matulis atkreipė dėmesį į kultūros centrus: regionų dimensija; Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Alina Jaskūnienė savo kalba uždavė retorinį klausimą – Ar reikalingas bibliotekų proveržis?; Muziejų veiklos teoriją ir praktiką apžvelgė Lietuvos muziejų asociacijos vadovas Raimundas Balza; Lietuvos Respublikos  Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė Orinta Leiputė kalbėjo apie kultūros ir meno darbuotojų teises. Ar jos nepažeidžiamos?; Kultūros savivaldos kolegijos kanclerė Vilma Griškevičienė pristatė kultūros darbuotojų įvertinimo strategiją: kultūrinės veiklos ir  atlygio scenarijus; Kultūros prioritetai: tai visgi kas svarbiausia? aptarė Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros  komiteto narys Valentinas Stundys; Lietuvos Respublikos Trišalės Tarybos narys Aleksandras Posochovas kalbėjo aktualia tema – Kodėl būtent dabar  reikia spręsti kultūros darbuotojų  atlyginimų klausimą?


Pasisakė Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Utenos, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus apskričių kultūros atstovai.


 


Renginio pabaigoje paskelbta konferencijos rezoliucija, kuria atkreiptas Seimo ir Vyriausybės dėmesys į kritinę situaciją, susidariusią dėl neišspręstų kultūros darbuotojų darbo užmokesčio problemų bei raginančią iš esmės spręsti ir kitas kultūros sektoriaus problemas.


 


 


LPSK ir Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profsąjungos


informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!