Net ir vienas žuvęs darbe yra per daug!

Minėdama šią dieną, jau septynerius metus, be kitų renginių, VDI tradiciškai rengia ir Pavasario konsultacijas. Visą šią savaitę inspektoriai vyksta į beveik 60 vietų – labiau nuo apskričių centrų nutolusiose vietovėse, savivaldybėse, seniūnijose susitinka su įmonių, padalinių vadovais, specialistais, darbuotojais, profesinių sąjungų atstovais, atsako į klausimus, konsultuoja aktualiomis darbuotojų saugos ir sveikatos, darbo teisės temomis.


Dabartinės Pavasario konsultacijų dienos ypatingos dar ir tuo, kad nemažai renginių skirta moksleiviams: vyksta vaikų piešinių parodos, susitikimai – saugaus darbo pamokos mokyklose, vaikų socializacijos centruose.


Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena bus paminėta ir šią savaitę, balandžio 25 d., Europos saugos ir sveikatos darbe agentūros, kartu su VDI ir Technikos priežiūros tarnyba, Vilniuje organizuojamoje konferencijoje „Bendromis jėgomis mažinkime riziką darbe“. Jos metu įvairių įmonių vadovams, darbų saugos specialistams bus pristatyti 2012 m. Europos geros praktikos apdovanojimams gauti Lietuvos įmonių pavyzdžiai. Juos pateiks UAB „Swedspan Girių Bizonas, UAB „STATGA“,UAB „Omnitel“, AB „Lietuvos geležinkeliai, UAB „COCA COLA HBC“, UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai “ atstovai. Pastarųjų dviejų įmonių geroji praktika buvo atrinkta atstovauti Lietuvai Europos mastu.


Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena – tai proga priminti, kad jokios kompensacijos už blogas darbo sąlygas nėra saugaus darbo kultūros dalis: darbuotojo sveikata nėra prekė ir negali būti perkama. Žūtys, sunkūs sužalojimai, profesinės ligos reiškia žmogiškąsias netektis ir kančias. Tačiau kartu tai – ekonominis nuostolis tiek valstybei, tiek ir kiekvienos konkrečios įmonės veiklai.


Lietuvoje jau ne vienerius metus tarp pavojingiausių veiklos sektorių – statyba, transportas, taip pat žemės ūkis, medienos apdirbimas, maisto, statybinių medžiagų pramonė.


Nelaimės darbe rodo, kad daugelyje įmonių nėra organizuojama reikiama vidinė kontrolė, nekuriama sistema, kuri užtikrintų, kad darbų vadovai kompetentingai išaiškintų pavojus darbe ir reikliai įgyvendintų priemones jiems pašalinti, ypač mobiliose darbo vietose, kur nuolat keičiasi darbo sąlygos, bei dirbant pavojingus darbus.


Darbdavys privalo užtikrinti, kad darbuotojai įsidarbindami ir darbo metu gautų visapusę informaciją apie darbuotojų saugos ir sveikatos organizavimą įmonėje, apie esančią ar galimą profesinę riziką, parengtas priemones rizikai šalinti ar išvengti. Įstatymiškai už saugą ir sveikatą pirmiausia atsakinga įmonės vadovybė. Tačiau vis dėlto daugiausiai šioje srityje galima nuveikti, jei vadovai aktyviai bendradarbiauja su savo darbuotojais ir jų atstovais. Socialinės partnerystės užtikrinant saugias darbo vietas ypač svarbi.


Pažymint Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną VDI dar sykį ragina peržvelgti savo darbo vietas, įvertinti, kas jose nesaugu, kelia pavojų sveikatai ir ką galima padaryti, kad išvengtumėme skaudžių praradimų.


 


 


VDI informacija


www.vdi.lt

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!