Pavogtos šventės?

Norėdama atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į tokią nelygybę, šių metų gruodžio pradžioje RIMI darbuotojų profesinė sąjunga ir asociacija „LPSK Jaunimas“ paskelbė akciją „Nevok švenčių!“. Lietuvos žmonės buvo kviečiami šiek tiek pakeisti savo vartojimo įpročius ir neapsipirkinėti per šventes. Pagrindinis akcijos tikslas – paskatinti prekybos centrus atsisakyti darbo didžiųjų švenčių metu, kad prekybos centrų darbuotojai galėtų Kūčias ir Kalėdas atšvęsti namie su šeima.


Minėtosios šventės jau užnugary, tad Vtv.lt nutarė pakalbinti vieną iš akcijos iniciatorių, Rimi darbuotojų profesinės sąjungos vadovą Pavel Kaplevski.


 


Kaip ir kam būtent kilo akcijos „Nevok švenčių!“ idėja?
Darbas švenčių metu gana seniai yra visų dirbančiųjų prekybos centruose problema, todėl idėja apie panašią akciją sklandė jau kurį laiką, bet dienos šviesą išvydo tik šiais metais. Pagrindiniais iniciatoriais tapome kartu su J. Adomaičiu iš LPSK Jaunimo. Šiemet akciją vykdėte platindami savo atsišaukimą informacinėje erdvėje: elektroniniais laiškais, internetiniuose puslapiuose, socialiniuose tinkluose. Ar pasiteisino toks sprendimas? Kiek ir kokių sulaukėte žmonių atsiliepimų?
Neatsitiktinai parinkome tokį
akcijos vykdymo būdą – tai davė mums galimybę patikrinti, koks žmonių požiūris (dauguma palaiko akcijos mintį, sutinka, kad galima apsipirkti prieš šventes; pritaria, kad prekybos centrų darbuotojai irgi turi teisę švęsti didžiąsias šventes namie su šeimomis), pasiruošti informacinėje erdvėje (paskyra facebook, logotipas, surinkta informacija apie darbo per šventes kelerių metų istoriją ir sulaužytus prekybos centrų susitarimus),  vykdėme miniapklausą tarp Rimi darbuotojų, siekdami sužinoti, ką jie patys mano apie darbą per šventes. Beveik visi apklaustieji teigė, jog atsisakytų  „kelių papildomų litų“, jei gautų galimybę šventes praleisti su šeima. Taigi manau, kad akcijos pradžia tikrai buvo sėkminga, o juk tai – jau pusė darbo.


 


Kaip manote, ar žmonės supranta prekybos centrų darbuotojus, ar daugiau vadovaujasi požiūriu, kad prekybos centrų darbas per šventes – ne jų reikalas?
Dauguma žmonių, su kuriais teko bendrauti, supranta ir užjaučia prekybos centrų darbuotojus. Norėtųsi tikėti, kad ateityje visuomenė mus palaikys, nes būtent į tai yra orientuota mūsų akcija. Bet to, visi galėtume pasimokyti tarpusavio solidarumo, kurio mums taip trūksta.


 


Koks jūsų darbdavių požiūris į akciją „Nevok švenčių!“?
Bendrą prekybininkų poziciją pristatė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Marius Busilas Lietuvos radijo laidoje „Ryto garsai“, kur prilygino prekybos centrų darbuotojų darbą per šventes karių tarnybai Afganistane. Net nežinau kaip pakomentuoti – nei juokis, nei verk… 
 
Kodėl informacija apie šią akciją nebuvo platinama spaudoje?
Galbūt šiemet akcija ir nesusilaukė pakankamo atgarsio žiniasklaidoje, bet manau viskas dar prieš akis.


 


Kokie jūsų planai kitiems metams? Galbūt planuojate įtraukti ir kitų didžiųjų prekybos centrų, Maxima, IKI ir t.t. darbuotojus?
Iki kitų didžiųjų švenčių bandysime pritraukti daugiau bendraminčių, akciją vykdyti ne tik informacinėje erdvėje, bet persikelti į gatves, prie prekybos centrų, aktyviai skatinti žmones neapsipirkinėti švenčių metų, apeliuoti į žmoniškumą. Vis dar tikime mūsų visuomene ir tikimės, kad vieną dieną prekybos centrai per šventes nebedirbs, o jų darbuotojai galės švęsti su šeimomis, ne prie kasos aparato.Kalbino Tomas Taškauskas


VTV.lt