„darbo forumas“ – ar ne per vėlai susigriebta?

Sausio 15 d. Vyriausybė inicijavo susitikimą su Nacionalinį susitarimą (NS) pasirašiusių organizacijų atstovais. Susitikimas įvardintas  „Darbo forumu“; misija – ieškoti būdų, kaip spręsti nedarbo problemas.


 


Paklaustas, ar ne per vėlai susigriebta, vienas iš NS signatarų – Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK)  pirmininkas Artūras Černiauskas sakė, jog tuo, žinoma,  reikėjo užsiimti anksčiau, bet „geriau vėliau negu niekad“.


 


Juolab kad ateina lėšos iš Europos sąjungos struktūrinių fondų, kurias reikia tikslingai investuoti. Be to, netenkina ir Darbo biržos dažnai netikslinga veikla, pvz., žmonės perkvalifikuojami neatižvelgiant į darbo rinkos poreikius.


 


Antra vertus, darbdaviai jau ateina su savo nuolatiniais pasiūlymais liberalizuoti darbo rinką: trumpinti įspėjimo dėl atleidimo iš darbo terminą, mažinti išeitines pašalpas, leisti sudarinėti terminuotas darbo sutartis nepriklausomai nuo darbo pobūdžio ir pan. LPSK pirmininkas paminėjo, jog čia teks profsąjungoms paplušėti, kad darbo santykiai nebūtų liberalizuojami drastiškai.


 


 Tačiau dėl kai kurių darbdavių pasiūlymų, anot LPSK vadovo, galima diskutuoti, pvz., kad darbdaviai galėtų per kažkiek dienų atšaukti savo sprendimus, nes dabar darbuotojai turi tokią teisę, o darbdaviai – ne.


 


Susitikime taip pat buvo pabrėžta, jog į šį darbą būtina įtraukti ne tik tas organizacijas, kurių atstovai pasirašė Nacionalinį susitarimą, tačiau visas suinteresuotas grupes, turinčias pasiūlymų. Anot A.Černiausko, buvo išreikšta net viltis, kad galbūt šio darbo dėka pavyks pritraukti NS nepasirašiusiųjų organizacijų atstovus į Susitarimo vykdymo procesą.


 


Sausio 15 d. Vyriausybė inicijavo susitikimą su Nacionalinį susitarimą (NS) pasirašiusių organizacijų atstovais. Susitikimas įvardintas  „Darbo forumu“, kurio misija – iškoti būdų, kaip spręsti nedarbo problemas.


 


Vyriausybės inicijuotame susitikime buvo pristatytos jau egzistuojančios bei pradedančios veikti nedarbo mažinimo priemonės: darbo vietų kūrimo subsidijavimas, jaunimo gebėjimų įgijimo programa, viešųjų darbų organizavimas įmonėse, verslo skatinimo programos startavimas ir kt.


 


Posėdyje daug ir plačiai diskutuotas apie darbo biržos veiklą: „nuo darbo biržos reorganizacijos iki jos privatizavimo, remiantis Olandijos pavyzdžiu, kurį pateikė Premjeras – apie susitikimą pasakojo LPSK vadovas. – Tačiau konkrečiai apie nieką nebuvo kalbėta“.


 


Socialiniai partneriai sutarė sukurti tris darbo grupes, rengsiančias pasiūlymus dėl verslo skatinimo, naujų darbo vietų kūrimo ir dabartinių bedarbių problemų sprendimo. Darbo vietų išsaugojimo skatinimo grupei vadovaus ūkio ministras Dainius Kreivys, verslo sąlygų ir darbo vietų kūrimo grupei – Ministro Pirmininko kancleris Deividas Matulionis ir paramos bedarbiams grupei – socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.


 


A.Černiauskas tikisi, kad sausio 22 d. pradėjusios dirbti grupės jau vasarį sugebės parengti pirmus konkrečius pasiūlymus, kurių įgyvendinimas bus naudingas ir verslui, ir darbuotojams, ir bedarbiams, ir valstybei.


 


Vyriausybės spaudos tarnybos išplatintame pranešime teigiama, kad pernai į Lietuvos ekonomiką buvo papildomai įlieta 3,5 mlrd. litų, kurie padėjo sukurti ar išsaugoti apie 40 tūkst. darbo vietų. Šiais metais tam planuojama panaudoti žymiai didesnes Europos Sąjungos lėšas – apie 8 mlrd. litų.


 


(RMP, JS)


www.lprofsajungos.lt


 


 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!