Įstatymų leidėjų kiaulystė

Kartu neliko ir reikalavimo įsigyti licenciją užsiimti tokia veikla. Bet aiškėja, kad turėjusios darbo paiešką palengvinti Darbo ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pataisos gali būti tik meškos paslauga jomis besinaudojantiesiems.

Įstatymo pataisas priėmęs Seimas tikėjosi, kad jei įdarbinimo agentūrų paslaugos taps nemokamos, į užsienį laimės ieškoti išdums dar daugiau tėvynėje darbo neturinčių lietuvių. Tuo tarpu agentūros tvirtina, kad iš Lietuvos išvykstančiųjų srautas gal ir nesumažės, tačiau perspėja, kad priėmus pataisas grįžta tie laikai, kai užsienyje išvežti darbuotojai būdavo paliekami likimo valiai.

Mokestį pasiima kitaip

Seimui atėmus iš agentūrų teisę imti iš klientų mokestį už įdarbinimą užsienyje, šios prigalvojo pačių įvairiausių kitokių mokesčių. Dabar įsidarbinti užsienyje ketinantis žmogus yra priverstas mokėti už mažiausią jam suteiktą paslaugą, o anksčiau sumokėdavo už visą paslaugų paketą iškart. Mat agentūros iš kliento tiesiog stengiasi gauti panašią pinigų sumą, kokią gaudavo ir anksčiau, kai draudimas imti įmokas už įdarbinimą dar nebuvo įvestas.

“Mes jau nuo praėjusių metų spalio reikalus sutvarkėme taip, kad už įdarbinimą užsienyje pinigai nebūtų imami, bet šalia to yra tam tikri momentai, papildomi punktai”, – dienraščiui padėtį paslaptingai komentavo vienos įdarbinimo paslaugas Didžiojoje Britanijoje teikiančios įmonės vadovė Rita Biliukaitė.

“Tarkime, į mūsų įmonę kreipiasi klientas, visiškai nemokantis anglų kalbos. Jis gali pasirinkti visiškai nemokamų paslaugų programą, tokiu atveju mes jam net ir darbdavį tam tikroje užsienio šalyje, net tam tikrame jos regione surasime. Tačiau jei jis per mus nori iš anksto susisiekti su konkrečiu darbdaviu, derinti dokumentus ir juos išsiversti į lietuvių kalbą, organizuoti sklandų atvykimą ir susirasti gyvenamąjį plotą, už visas išvardytas paslaugas teks susimokėti. Tiesa, už patį įdarbinimą mokėti nereikia”, – teigė pašnekovė.

Žinoma, nurodytą darbdavį potencialus darbuotojas teoriškai gali susiieškoti ir pats, galbūt netgi bandyti tvarkytis dokumentus, bet tokiu atveju firma už nieką neatsako. Žodžiu, parodė tau kelią, o toliau pats žinokis. Tačiau praktika rodo, kad vargu ar atsiras norinčiųjų tokį kelią rinktis.

Vis dėlto, jei žmogus nusprendžia naudotis agentūros paslaugomis, ši finansiškai nenukenčia. Pasak R.Biliukaitės, jų įmonėje priklausomai nuo ieškomos darbo pozicijos ir reikiamo parengti dokumentų kiekio paslaugos gali kainuoti nuo 1000 iki 2000 litų. Praėjusiais metais, kai dar buvo imamas mokestis už įdarbinimą užsienyje, paslaugų paketas taip pat kainavo maždaug iki dviejų tūkstančių litų. Pašnekovė pabrėžė, kad “visuomet galima derėtis”.

Atvėrė kelią apgavystėms

Negana to, įstatymų leidėjų valia nuo Naujųjų buvo panaikintas ir šalies gyventojų įdarbinimo užsienyje tarpininkavimo veiklos licencijavimas. Panaikinus licenciją, įdarbinimo paslaugas dabar gali teikti bet kas. Įdarbinimo agentūroms taip pat nebereikia gauti licencijų, pakanka apie savo veiklą teikti ataskaitas Lietuvos darbo biržai.

“Nebeliko jokios atsakomybės. Dabar bet kuris fizinis asmuo lengvai gali gauti patentą ir verstis lietuvių įdarbinimu užsienyje. Neabejoju, kad tarp jų atsiras ir nesąžiningų verslininkų. Tų, kurie surinks pinigus, nuveš žmones kur nors toli toli ir paliks likimo valiai. Net tuomet, kai galiojo licencijos, tarp dešimties licencijuotų bendrovių atsirasdavo kokios keturios įmonės ar privatūs asmenys, kurie, apsimetę, kad įdarbinimo veikla verčiasi legaliai arba tik konsultuoja, pažadais patikėjusius bedarbius išveždavo į kitą šalį ir ten jie būdavo paliekami – be darbo, be būsto ir be pinigų. Dabar visiems įdarbinimo verslu besiverčiantiesiems atrištos rankos. Sakykite, argi kas nors juos gali sukontroliuoti? Aišku, ne. O todėl atsiras ir nemažai tokių, kurie dėl pelno iš esmės užsiims paprasčiausiu lupikavimu”, – kalbėjo įdarbinimo paslaugas Didžiojoje Britanijoje teikiančios agentūros vadovė.

Prižiūrėti tarpininkavimu užsiimančius asmenis ir agentūras lyg ir privalo Valstybinė darbo inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Valstybinė mokesčių inspekcija. Bet, pašnekovės manymu, tikėtis, kad jos sukontroliuos visus įdarbinimo paslaugomis užsiimančius asmenis, yra daugiau nei naivu.

Žilvinas Padegimas, Įdarbinimo tarpininkavimo centro vadovas, net nežinojo, kad aptariamos įstatymo pataisos jau yra įsigaliojusios. Tačiau ir jis tvirtino, jog Darbo ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pataisos atveria kelią nesąžiningoms veikloms.

“Europos Sąjungai buvo pasižadėta neimti mokesčio už įdarbinimą. Tas pats ir su licencijavimu. Pagal naują tvarką mūsų įmonė licencijos gali net ir neturėti. Bet kuris asmuo yra laisvas mesti darbą ir puikiai gyventi. Galite apsiskelbti, kad turite brangiai apmokamų darbų, surinkti keletą šimtų žmonių ir išplėtoti didelę aferą. Įmonė meluodama rizikuoja, bet privatus asmuo nerizikuoja niekuo. Užtenka tik apsivilkti kostiumą”, – teigė Ž.Padegimas.

Lina BUŠINSKAITĖ – Socialinės ir darbo apsaugos ministerijos atstovė:

Iki šiol tarpininkavimo įdarbinant srityje mes diskriminavome kitų Europos Sąjungos narių paslaugų teikėjus. Dabar įstatymu yra nustatomas teisinis reguliavimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje numatytas sąlygas ir tvarką. Įgyvendinus direktyvos nuostatas nebeliks kliūčių ir apribojimų laisvam įdarbinimo tarpininkavimo paslaugų judėjimui ES vidaus rinkoje, o tai yra vienas iš pagrindinių ES principų.

Be to, šiuo įstatymu užtikrinamas Tarptautinės darbo organizacijos Konvencijos dėl privačių įdarbinimo agentūrų nuostatų įgyvendinimas. Vienas iš pagrindinių reikalavimų yra nemokamas įdarbinimo tarpininkavimo paslaugų teikimas.

Licencijavimo atsisakyta, nes tik einant šiuo keliu matomos galimybės sudaryti palankesnes sąlygas šios rūšies verslui.


 


Indrė LAUCIŪTĖ


 „Respublika“

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!