Valdiški kalbos standartai – visų šalies gyventojų turtas

Mūsų kalba – viena seniausių, turtingiausių ir sudėtingiausių kalbų pasaulyje. Gerbiame ir mylime savo kalbą. Bet ar visada tinkamai naudojamės jos teikiamomis išraiškos galimybėmis? Ar visada mūsų kalba atitinka pagrindinę savo funkciją – aiškų ir abejoms pusėms suprantamą bendravimą?

Eilinis žmogus, klausydamasis ar skaitydamas šiandieninės valdžios kalbų, nutarimų ar pamąstymų, neretai jaučiasi, tarsi jo kalbos žinios yra kiek pasenusios, neatitinkančios dabartinių reikšmių. Tam, kad palengvintume blaškymąsi šiandieninės valdžios kalbų vandenyne, kviečiame visus dalintis patirtimi, kaip teisingai vartoti ir suprasti kai kuriuos lietuviškus žodžius ir posakius. Juk valdiški kalbos perlai – tai visų šalies gyventojų turtas ir ateities kartų paveldas.

Pateikiame keletą blogų pavyzdžių su iš karto šalia taisyklingais posakiais:

Nusikalstamas sandoris” – reikia sakyti “abejotinas sandoris“;

Akivaizdžios vagystės ir plėšimai” – reikia sakyti “galimai padaryta žala“;

Mokesčių mokėtojų pinigų grobstymas” – tokias vagystes tikslinga vadinti tiesiog “klaidomis“;

Ikiteisminių tyrimų vilkinimas” – reikia sakyti “domisi prokurorai“;

Visi galai į vandenį”  – reikia sakyti “įkalčiai su įrodymais perduoti Generalinei prokuratūrai” (galima sakyti ir tiesiog “prokuratūrai”);

Politikas meluoja” – reikia sakyti “politikas sako ne visą tiesą“;

Pinigų plovimas” – pastaruoju metu dažniausiai keistina į “įvaizdžio formavimas” arba “kultūros projektas“;

Valdininkas apsivogė “- reikia sakyti “valdininkas išlaidavo“;

Stambaus masto valstybinis korupcinis susitarimas” galima sakyti “neskaidrus susitarimas“;

Valdžios struktūrų sąmoningas tiesos slėpimas nuo visuomenės” – reikia sakyti “informacijos teikimas visuomenei savo kompetencijos ribose“;

Valdininkas iššvaistė” – reikia sakyti “tarnautojas panaudojo“.

Dėmesio, labai svarbu (!) – aiškų, suprantama ir visiems gerai žinomą žodį “mafija” – visada reikia keisti gražiu žodžiu “oligarchija“.

Visus neabejingus lietuvių kalbai kviečiame pastebėjimus apie dar vis netaisyklingai vartojamus žodžius ir posakius siųsti adresu
respublikos@gmail.com. Juos rinksime, sisteminsime ir publikuosime tam, kad visi šalies piliečiai galėtų bendrauti viena, taisyklinga lietuvių kalba.

Gerbkime ir puoselėkime savo kalbą, todėl kalbėkime taip, kaip kalba mūsų Elitas, mūsų Išrinktieji, mūsų Vedliai – nebūkime prasčiokai. Juk kalbėti taisyklingai, tai ne kokį šieną ravėti.


RESPUBLIKA 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!