
Spalio 1 d. 1 000 būtinų darbuotojų – valytojų, apsaugos darbuotojų ir maitinimo paslaugų darbuotojų iš devynių Europos šalių surengė mitingą Briuselyje, reikalaudami, kad Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen imtųsi veiksmų, siekiant per viešųjų pirkimų reformą pagerinti milijonų darbuotojų darbo užmokestį ir sąlygas. Darbuotojai, profesinių sąjungų lyderiai ir Europos Parlamento nariai pasmerkė dabartines ES viešųjų pirkimų taisykles, kurios skatina „lenktynes į apačią“ (angl. race to the bottom), kai prioritetas teikiamas žemiausiai kainai, o darbuotojų gerovė lieka nuošalyje. Europos Sąjunga turi nutraukti lenktynes dėl mažiausio darbo užmokesčio ir blogų darbo sąlygų, užtikrindama, kad viešieji pirkimai būtų susieti su darbuotojų teisių gerbimu.
Viešieji pirkimai, arba privačių įmonių samdymas prekių ir paslaugų teikimui, sudaro du trilijonus eurų – apie 14 % ES BVP. Pagal šias sutartis dirba milijonai darbuotojų, o per viešuosius pirkimus nustatomi standartai daro įtaką darbo užmokesčiui ir darbo sąlygoms visame privačiame sektoriuje.
Šiuo metu dauguma sutarčių yra sudaromos remiantis vien tik mažiausia kaina, dėl to mažėja atlyginimai ir blogėja darbo sąlygos. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pažadėjo peržiūrėti viešųjų pirkimų direktyvas savo politinėse gairėse naujajai kadencijai.
„Mano darbas yra labai svarbus žmonių saugumui, tačiau mano atlyginimas yra per mažas, kad galėčiau pragyventi. Aš noriu teikti geriausias paslaugas savo klientams ir užtikrinti orų gyvenimą sau ir savo šeimai.“, „Per savo 20 metų karjerą Europos Parlamente turėjau 11 skirtingų darbdavių. Šiandien einu į gatves, nes mano ateitis yra neaiški. Mums reikia stabilumo ir teisingumo, o ne nuolatinio lenktyniavimo dėl žemiausios kainos“ – savo patirtimis dalijosi protestuotojai.
Kalbėdama prieš demonstraciją, ETUC generalinė sekretorė Esther Lynch sakė:
„Jei įmonės nori laimėti pelningus viešųjų pirkimų konkursus, jos turi vadovautis visuomenės interesais. Tai reiškia, kad reikia peržiūrėti ES viešųjų pirkimų taisykles ir užtikrinti, kad viešieji pinigai būtų skiriami organizacijoms, kurios gerbia darbuotojų ir profesinių sąjungų teises, derasi su profesinėmis sąjungomis, o jų darbuotojai yra įtraukti į kolektyvines derybas.“
Mitingas vyko praėjus vienai dienai po to, kai daugiau nei 100 žymiausių pasaulio ekonomistų, įskaitant Thomas Piketty ir Isabella Weber, pasirašė atvirą laišką, raginantį „reformuoti ES viešųjų pirkimų taisykles, kurios stiprintų kolektyvines derybas ir gerintų darbo sąlygas tokiuose intensyviose darbo vietose, kaip valymo, apsaugos ir maitinimo paslaugos“.
Ekonomistai teigia, kad „dabartinė viešųjų pirkimų praktika, kuri daugiausia dėmesio skiria mažiausiai kainai, sukuria rinkos sąlygas, leidžiančias nepaisyti socialinių kriterijų“. Tai „atmeta kitus svarbius veiksnius, tokius kaip darbo teisės ir sąžiningos darbo sąlygos, kurie yra būtini tvariam ekonomikos augimui ir geroms darbo vietoms“. Pasirašiusieji primena, kad „kolektyvinės derybos ir profesinių sąjungų teisės yra esminis teisingos darbo rinkos pagrindas“.
UNI Europa tyrimai rodo, kad pusė visų viešųjų konkursų ES yra laimimi remiantis vien tik mažiausia kaina, dažnai dėl viešųjų pirkimų taisyklių. Šios taisyklės nepaiso jokių kitų socialinių kriterijų ir pažeidžia Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen pažadą dėl kokybiškų darbo vietų, kokybiškų paslaugų ir kolektyvinių derybų plėtros, siekiant „remti sąžiningą darbo užmokestį, geras darbo sąlygas, mokymus ir darbuotojams sąžiningą perėjimą prie žaliosios ir skaitmeninės ekonomikos.“
Šaltiniai:
https://etuc.org/en/pressrelease/eu-must-end-race-bottom-contracts